Birleşik Krallık istihbaratı: Devlet destekli İranlı ve Rus hackerlar siyasetçilerle gazetecileri hedef alıyor

"E-postalarla ve Zoom davetleriyle cihazlara erişiyorlar"

Siber saldırı iddialarına dair İran ya da Rusya'da henüz açıklama gelmedi (Reuters)

Birleşik Krallık'ın (BK) Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), İranlı ve Rus hackerların Britanyalı siyasetçileri ve gazetecileri hedef aldığını öne sürdü.

Güvenlik ve istihbarat kurumu Devlet İletişim Genel Merkezi'ne (GCHQ) bağlı NSCS, bugün yayımladığı açıklamada, hackerların İran ve Rusya'yla ilgili araştırma yapan kişilerin bilgilerini çalmak için faaliyetlerini artırdığını savundu.

Hackerların BK'nin dış politikasıyla ilgili hassas bilgilere erişmeye çalıştığı, bunun için devlet yetkililerini ve düşünce kuruluşlarını da hedef aldığı ileri sürüldü.

Siber saldırı gruplarının, sahte hesaplar kullanarak farklı konularda e-postalar ve Zoom davetleri gönderdiğini, karşı taraf bunları açtığında bilgisayarlarına ya da telefonlarına eriştikleri ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada, APT42 adlı İranlı hacker grubunun İran Devrim Muhafızları Ordusu'yla, Seaborgium adlı Rus hacker grubunun da Kremlin yönetimiyle ilişkili olduğu iddia edildi.

Google Cloud'un siber güvenlik birimi Mandiant, eylülde yayımladığı raporda İranlı hackerları "devlet destekli siber ajanlık grubu" diye nitelemişti.

Seaborgium ise eski MI6 Başkanı Sör Richard Dearlove'a düzenlenen siber saldırıdan sorumlu tutulmuştu.

Rus hackerlar, ağustosta ABD'deki nükleer laboratuvarlara yapılan saldırılarla da gündeme gelmişti. Microsoft, grubun Rus devletiyle yakın bağları olduğunu savunmuştu.
 


BK-Rusya ilişkileri, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna savaşıyla kötüleşmişti.

Benzer şekilde BK'nin Tahran yönetimiyle ilişkilerindeki tansiyon da son dönemde yaşanan olaylarla artmıştı.

İran, eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Ekberi'yi, BK adına casusluk yaptığı gerekçesiyle 14 Ocak'ta idam etmişti. BK ise buna tepki göstererek İran'a yaptırım uygulama kararı almıştı.

Ekberi'nin idamı, BK yönetiminin İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeye hazırlandığına dair haberlerin ardından gelmişti.Independent Türkçe, BBC, Telegraph

DAHA FAZLA HABER OKU