Yılın en kötülerinin seçildiği Altın Ahududu adayları açıklandı: Rekor Blonde'da

Marilyn Monroe'yu anlatan Netflix filmi 8 dalda aday gösterildi

Akademi Ödülleri'nin tersine yılın en kötü film, yönetmen ve oyuncularının seçildiği Altın Ahududu Ödülleri ya da bilinen diğer adıyla Razzie Ödülleri'nin bu yılki adayları açıklandı.

Hollywood ikonu Marilyn Monroe'nun kurgusal hayat hikayesini anlatan Netflix filmi Blonde, bu yıl en çok aday gösterilen yapım oldu. Andrew Dominik'in yönettiği film, En Kötü Yönetmen, En Kötü Senaryo ve En Kötü Film kategorilerinin de aralarında olduğu 8 dalda aday gösterildi. Blonde'da Marilyn Monroe'yu canlandıran Ana de Armas ise En Kötü Kadın Oyuncu adayları arasında girmedi. 

Şarkıcı Machine Gun Kelly'nin yönettiği Günaymadın (Good Mourning) ise 7 dalda aday gösterilerek Blonde'u takip etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Oscar ödüllü oyuncu Tom Hanks de bu yıl Altın Ahududu'dan payını alan isimlerden oldu; ünlü aktör, Elvis'teki rolü de dahil olmak üzere üç dalda aday gösterildi.

Kahramanın Dönüşü'ndeki (Samaritan) rolüyle aksiyon filmlerinin yıldızı Sylvester Stallone da En Kötü Erkek Oyuncu adayı oldu.

Altın Ahududu'nun organizatörleri, ödülleri "Oscar'ın çirkin kuzeni" diye tanımlıyor. Parodi organizasyonun adaylarını "Altın Ahududu Kurumu" belirliyor. Kurumun parçası olmak içinse 40 dolarla 500 dolar arasında değişen üyeliklerden birini almak yeterli. Oy vermek için filmlerin hepsini izleme zorunluluğu da yok.

Daha önce, Leonardo DiCaprio, Ben Affleck, Halle Berry, Sandra Bullock ve Al Pacino gibi sektörün en gözdelerinden kabul edilen pek çok oyuncu Altın Ahududu kazanmıştı.

Ayrıca efsane yönetmen Stanley Kubrick, Cinnet'le (The Shining); Brian De Palma da Yaralı Yüz'le (Scarface) En Kötü Yönetmen dalında aday gösterilmişti.

Ödüller, 11 Mart'ta Oscar gecesinden bir gün önce sahiplerini bulacak.

1981'den beri düzenlenen ödül gecesinde kazananlara yaklaşık 5 dolar değerindeki altın rengine boyanmış ahududu heykeli takdim ediliyor.

Şimdiye kadar ödülünü almak için törene katılan oyuncular sadece Tom Green, Halle Berry ve Sandra Bullock oldu.

 

Independent Türkçe, BBC, World of Reel, Razzies

Derleyen: Aylin Şener

DAHA FAZLA HABER OKU