Taliban'ın Twitter'daki mavi tikleri ortadan kayboldu

Musk'ın hesabını tekrar açtığı Trump da örgütün platformdaki varlığını eleştirmişti

Musk, sosyal medya platformunu satın aldıktan sonra yaptığı işten çıkarmalarla da gündeme gelmişti (Reuters)

Taliban'ın Twitter'da satın aldığı mavi tikler, tepkilerin ardından ortadan kayboldu.

Afganistan'da iki Taliban yetkilisinin pazartesi günü aldığı mavi tiklerin kaldırıldığı görüldü.

ABD merkezli haber sitesi Business Insider, Taliban'ın Bilgiye Erişim Dairesi Başkanı Hidayetullah Hidayet'in ve Afganistan Bilgi ve Kültür Bakanlığı'nın Medya Gözlemcisi Abdul Hak Hammed'in hesaplarındaki mavi tiklerin salı günü kaldırıldığına dikkat çekti.

Hidayet'in platformda yaklaşık 190 bin, Hammed'inse 170 bin takipçisi var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birleşik Krallık'ın kamu yayımcısı BBC, önceden Taliban yetkilisi olarak görev yapan Muhammed Celal'in hesabının da mavi tik aldığını bildirmişti. Celal'in hesabındaki tikin kaldırıldığı da görüldü.

Celal, hesabı için mavi tik aldığında platformun CEO'su Elon Musk'ın "Twitter'ı yeniden harika hale getirdiğini" ifade ettiği bir gönderi paylaşmıştı.

BBC, yaklaşık 85 bin takipçiye sahip Celal'in Taliban'da eskiden hangi görevde olduğuna dair bir bilgi paylaşmadı. Kendisinin hesabında da bu yönde bir bilgi bulunmuyor.

Tiklerin kim tarafından kaldırıldığını henüz bilinmiyor.

Sosyal medya platformunu geçen yıl 44 milyon dolara satın alan Musk, mavi tik uygulamasını ilk olarak kasımda başlatmıştı. Aylık 8 dolar karşılığında birçok sahte hesabın hizmeti kullanması nedeniyle uygulama askıya alınmıştı.
 


Teknoloji milyarderi, aralıkta tartışmalı uygulamayı yeniden devreye sokmuştu.

Musk'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kasımda yeniden aktif hale getirmesi de gündem olmuştu.

6 Ocak 2021'deki ABD Kongre baskını sırasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle hesabı kapatılan Trump ise kendi sosyal medya platformu Truth Social'ı kullanmaya devam edeceğini söylemişti.

Öte yandan Trump, kendisine yasak getiren Twitter'ın Taliban hesaplarına dokunmamasını da eleştirmişti.Independent Türkçe, Business Insider, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU