Türk-İş Başkanı Atalay: Süreç uzarsa kanunun verdiği yetkiyi kullanacağız

Türk-İş ve hükümet arasında yapılan toplu sözleşmesi görüşmelerinin üçüncüsünden de sonuç çıkmadı. Son görüşmeden umutsuz olmadığını söyleyen Türk-İş Başkanı Atalay, ‘Şu anda verdikleri zam, iki sene evvel aldığımız zammı dahi karşılamıyor’ dedi

Toplantıda, Türkiye Kömür İşletmeleri'nden iki, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve TEDAŞ'tan birer işçi de Atalay'ın yanında yer aldı Fotoğraf: AA

Türk-İş ve hükümet, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin üçüncüsünde de anlaşamadı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, görüşmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Türk-İş Genel Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Atalay, "Bakan hanım, 'bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım' dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim" dedi.

'Bizim vaktimiz kalmadı'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile dün akşam saatlerinde sözleşmeyle ilgili görüştüğünü belirten Atalay, cuma gününe kadar sözleşmenin masa başında bitmesini istediklerini, sürecin uzaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını söyledi.

‘Sayın Cumhurbaşkanına ve ülkeyi yönetenlere bir kere daha sesleniyorum; bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin" ifadelerini kullanan Atalay, şöyle devam etti:

Ya anlaşacağız ya da arkadaşlarımız kanundan doğan haklarını kullanacak. Bugüne kadar Türk-İş'in de sendikaların da arzusu, işçilerin haklı taleplerini çözmek. Bugüne kadar bununla ilgili bir netice alamadık. Şu anda verdikleri zam, iki sene evvel aldığımız zammı dahi karşılamıyor. Biz afaki bir rakam istemiyoruz. Doğal gaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Bizim alım gücümüz düştü. Çarşıdaki pazardaki enflasyonla açıklanan enflasyon örtüşmüyor.

Rakamları işçiler ve sendikalar belirledi

Görüşmelerde gelinen süreçle ilgili sendikaları bilgilendirmek için, bünyelerindeki Kamu Koordinasyon Kurulu'nu bugün toplayacaklarını belirten Atalay, yeni yol haritalarının toplantıda belirleneceğini sözlerine ekledi.

En düşük ücretin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı olduğunu hatırlatan Atalay, rakamların işçiler ve sendikalar tarafından belirlendiğini söyledi.  

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU