HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu: Evlilikteki sorunlar için arabuluculuk oluşturulsun

Yapıcıoğlu, boşanma oranlarındaki artışa dikkat çekerek, "Mevcut kanunlarımızda eşler arasında bir kavga varsa, arabulucuların araya girmesi yasaktır. Biz diyoruz ki arabuluculuk oluşturun. Aileleri ayakta tutabilmek için ne gerekiyorsa yapın" dedi

Fotoğraf: HÜDA PAR

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Osmaniye'deki temasları kapsamında Belediye Konferans Salonunda, partisinin üye ve gönüllüleriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Önce insan öncelik adalet" şiarıyla yola çıktıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, 10 yıllık siyasi hayatlarında özgün duruşlarını koruduklarını belirtti.

Kuruluşlarından itibaren belirledikleri hedeflere yavaş yavaş ancak emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Yapıcıoğlu, doğruluk ve istikamet üzere yollarına devam edeceklerini söyledi.
Asıl başarının istikamet üzere kalabilmekte olduğuna vurgu yapan Yapıcıoğlu, hareket tarzlarında ilk günden bu yana herhangi bir değişiklik olmadığına vurgu yaptı.

"Gayri meşru yol ve yöntemlere asla tevessül etmeyeceğiz"

Yapıcıoğlu, "Bugün siyaset yapanlar, siyaseti yönetime gelmek ya da yönetimden bir pay almak için yapıyorlar. Yönetimden pay almak ya da o yönetime gelebilmek için de kullanılan vasıtaların meşru olup olmadığına çok fazla takılmıyorlar. Yani makyavelist bir anlayışla hedefe götüren her yol mubahtır diyorlar. Meşru-gayri meşru, doğru-yanlış fark etmez, yeter ki sonuç alıcı olsun, o yol ve yöntemi kullanmaktan herhangi bir beis görmüyorlar. İyilerini tenzih ederiz ama bu yol ve yöntemi kullananların sayıları o kadar çoğaldı ki vatandaş da bunu kanıksadı, bunu normal görmeye başladılar. Ama çoğunluk böyle yapıyor diye biz böyle yapmayacağız. İnşallah siyasetimizi dürüst yapacağız ve meşru bir zafere ancak meşru vasıtalarla varılabileceğine inanan insanlar olarak gayri meşru yol ve yöntemlere asla tevessül etmeyeceğiz" dedi.

Boşanmalara karşı arabuluculuk teklifi

Boşanma oranlarındaki artışa dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Maalesef her 4 erkekten biri evliliğinin beşinci yılını görmüyor. Bu çok ciddi bir toplumsal yaradır. Boşanmaların önüne geçebilmek için yapmamız gereken birkaç şey var. Şu anki mevcut kanunlarla aile arasında, eşler arasında bir sorun, bir kavga varsa kanunla arabuluculuk yasaktır. İnancımız bize neyi anlatıyor? Eşler arasında bir sorun çıktığında, kadının ailesinde bir, erkeğin ailesinde bir hakem girsin, aralarını düzeltsin. Kur'an-ı Kerimde de ‘sulh hayırlıdır’ buyrularak eşlerin barıştırılması tavsiye ediliyor. Mevcut kanunlarımızda ise eşler arasında bir kavga varsa, arabulucuların araya girmesi yasaktır. Biz diyoruz ki arabuluculuk oluşturun. Arabulucular Diyanetten, pedagoglardan, psikologlardan, sosyologlardan, kanaat önderlerinden, sivil toplum elçilerinden oluşsun. Aileleri ayakta tutabilmek için ne gerekiyorsa yapın" diye konuştu.

Asgari ücret

Asgari ücrete de değinen Yapıcıoğlu şunları söyledi:

Asgari ücretle ilgili biz hükümete çok çağrı yaptık. 9 yıldır söylüyoruz; asgari ücretten vergi alınmamalı. Şimdi bir şey daha söylüyoruz: Diyoruz ki asgari ücretli maaşından vergi kesmiyorsunuz ama asgari ücretli yine vergi veriyor, nasıl veriyor? Harcarken veriyor. Diyoruz ki insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için almak zorunda olduğunuz, zorunlu tüketim mallarından vergi almayınız. Harcarken dolaylı vergilerden hazneyi doldurduğunuzda hiçbir gereği olmadığı halde devletten yaşlı maaşı ya da yurttaşlık maaşı alan kişi de harcama yaparken vergi veriyor. Vergi politikalarınızı fakir fukaranın lehine olacak şekilde değiştirin diye çağrıda bulunuyoruz

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU