Tuncay Özilhan: Böyle giderse ihracat yapılamayacak

"Yabancı sermaye gelmiyor, gelen de gayrimenkule geliyor"

Fotoğraf: AA

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, ekonomiye dair bir dizi değerlendirmede bulundu. Türkiye’ye yabancı sermaye gelmediğine dikkati çeken Özilhan, krediye ulaşımdaki zorlukların üretimi olumsuz etkilediğini de bildirerek “Böyle giderse ihracat yapılmayacak” dedi.

Ankara’da TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Özilhan, “2030 tahminlerini açıklayan birçok kuruluşa göre gelecek yıl en fazla yüzde 3 büyüyebileceğiz” dedi.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Cari açık finansmanı ekonomimizin yumuşak karnı olmaya devam ediyor” diyen Özilhan’ın değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

TL'nin yüksek değer kaybına rağmen dış açık vermeye devam ediyoruz.

Yabancı sermaye gelmiyor, gelen de gayrimenkule geliyor.

Enflasyon faiz makasının hiç olmadığı kadar açıldığı bir ortamda yurt dışından sermaye girişinin zemini olmuyor.

Önümüzdeki aylarda cari açığın finansman koşullarının ne olacağını bilemiyoruz.

Cari açığın finansmanında sorun yaşarsak ithalatta zorlanacağız.

Döviz sorununu çözemezsek enflasyonu düşüremeyiz.

Ekonomi yönetiminin en büyük önceliği enflasyonu düşürmek olmalı.

Krediye ulaşımdaki zorluklar üretimi olumsuz etkiliyor, böyle giderse ihracat yapılamayacak.

Piyasa ekonomisi yaklaşımı, zayıf noktalarına rağmen elimizdeki en iyi yaklaşım. Piyasa işleyişine uzun ve yoğun biçimde müdahale bozulmayı tetikler. Serbest piyasanın dışına çıkılması hiçbir zaman tek bir alanla sınırlı kalmaz, zincirleme etki yaratır.

Ekonomide yaşanan sıkıntıları çözmenin yolu bünyeyi güçlendirmek, esas sorunları ortadan kaldırmaktır. İstikrar ve güven sağlandıktan sonra ekonomik performansı güçlendirmek çok da zor olmaz.

Özilhan, siyasi partilere de şu çağrıyı yaptı:

Siyasi partilerden duymak istediklerimiz: kişi başı gelir itibariyle zengin ülkeler arasına girmek, dijital devrimi yakalamak, net sıfır emisyona dönüşümü tamamlamak, toplumsal gelir adaletini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için hangi hedefleri koydukları ve bu hedefleri gerçekleştirmek için hangi politikaları önerdikleri; hamaset, karşılıklı suçlamalar ve altı doldurulamayan iddialar değil.

 

Bloomberg HT, Nasıl Bir Ekonomi, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU