FETÖ soruşturmasında Meral Akşener'in HTS kayıtları incelenmiş

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in HTS kayıtlarının iki yıl önce incelendiği ortaya çıktı

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 6 yıl önce başlatılan “FETÖ” soruşturması kapsamında, iki yıl önce iyi Parti liderinin HTS kayıtlarının incelendiği öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016 yılında FETÖ soruşturması başlattı. Başsavcılık, 28 Mayıs 2019 tarihinde ise “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

6 yıl boyunca Meral Akşener’in ifadesine dahi başvurulmazken soruşturma uzatıldı. 6 yıldır açık bırakılan soruşturma çerçevesinde Akşener’in 15 Temmuz darbe gecesi bir FETÖ imamıyla Sarıyer’de görüştüğü öne sürüldü. Soruşturma çerçevesinde Siirt’te FETÖ’den tutuklu olan bir şahıs “itirafçı” oldu. İddiaya göre bu şahıs Akşener’in darbe girişiminden haberdar olduğunu, darbeyi ve komuta eden “Yurtta sulh cihanda sulh” konseyiyle irtibatlı olduğunu öne sürdü. Şahsın bu beyanın da soruşturma dosyasına sokulduğu öğrenildi.

Halk TV’den Seyhan Avşar imzalı habere göre, Akşener’in darbe girişimi öncesi ve sonrası tüm HTS kayıtları savcılık tarafından incelemeye alındı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan üst düzey bir yargı mensubu, “Meral hanımın HTS kayıtlarına bakıldı. Ancak bu bayağı önce yapıldı. O süreçte henüz dosyaya herhangi bir tanık/ gizli tanık ifadesi girmemişti” dedi.

 

 

Halk TV

DAHA FAZLA HABER OKU