Çin'den sıradışı iddia: "Oyun bağımlılığını sert önlemlerle resmen yendik"

Yasa uyarınca 18 yaşından küçük çocuklar, ancak cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 20.00 ve 21.00 arasında video oyunu oynayabiliyor

Çin Oyun Endüstrisi Komitesi, oyun bağımlılığını "manevi afyon" diye niteliyor (Reuters)

Çinli yetkililer, ülkede özellikle gençlerin oyun bağımlılığı sorununu sert önlemlerle "resmen çözdüklerini" açıkladı.

Geçen yıl ülkede 18 yaş altı gençlerin video oyunları başında haftada üç saatten fazla zaman geçirmesi yasaklanmıştı.

Çin Oyun Endüstrisi Komitesi'nin yayımladığı yeni raporda, gençlerin yaklaşık yüzde 75'inin süre sınırına uyduğu ve sağlık durumlarının da bundan olumlu etkilendiği ifade edildi.

Video oyunlarının özellikle çocuklar üzerindeki etkisine dair farklı sonuçlar veren bir dizi araştırma mevcut.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çin'de yapılan bazı araştırmalar, video oyunlarının görme bozuklukları ve dikkat eksikliği gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını öne sürmüştü.

Ancak konuyla ilgili başka ülkelerde yapılan araştırmalar, video oyunlarının çocukların bilişsel yeteneklerini geliştirebileceğine işaret ediyor.

Çin'de özellikle "sıfır Kovid" politikası doğrultusunda uygulanan sıkı karantina önlemleri, video oyunları başında geçirilen sürelerin artmasına neden olmuştu.

Hükümet yetkilileri buna karşı son derece sert önlemler almış ve gençlerin oyun oynama sürelerini haftada üç saatle sınırlamıştı.

Geçen yıl geçirilen yasada oyunlara haftanın yalnızca üç günü izin verileceği belirtilmişti. Yasa uyarınca 18 yaşından küçük çocuklar, ancak cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 20.00 ve 21.00 arasında video oyunu oynayabiliyor.

Yetkililer ayrıca, servis sağlayıcıların kurallara uyup uymadığını denetlemek için bir şikayet hattı kurmuştu.

2020'de Çin'de oyun endüstrisinin geliri yüzde 20'nin üzerine artış kaydederek, 278 milyar yuana (yaklaşık 720 milyar TL) ulaşmıştı.

 

Independent Türkçe, IFL Science, Research Snipers

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU