Bernie Sanders'tan Demokrat Parti'ye ara seçim eleştirisi

"Zenginler daha da zenginleşiyor ve Demokratlar bunu anlatmayı başarmalı"

Sanders, 2016 ve 2020'deki başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti'nin aday adayları arasında yer almış fakat ön seçimleri kaybetmişti (Reuters)

ABD'de Senatör Bernie Sanders, partisinin seçmenleri ara seçimlerde oy kullanmaya teşvik etmek için yeterli çabayı göstermediğini söyledi.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'a konuşan Sanders, 8 Kasım'da düzenlenecek ara seçimlerin önemine dair şu ifadeleri kullandı:

Bu ülkenin modern tarihindeki en önemli ara seçimler için herkesin sandık başına gitmesi lazım. Demokrasi sandıkta. Kadınların kendi bedeni üzerindeki hakları sandıkta. İklim değişikliği sandıkta. Dolayısıyla herkes katılmalı.

Vermont Senatörü, Demokratların gençlere ve işçi sınıfına ulaşıp, seçimde oy kullanmaları için onları teşvik etmeye yönelik yeterli çalışma yapmadığını savundu.

81 yaşındaki siyasetçi, özellikle ekonomik sorunların altının çizilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

Halk acı çekiyor. İnsanlarımızın yüzde 60'ı ayın sonunu zor getiriyor. Birçok işçi de enflasyon nedeniyle daha da kötü duruma düşüyor. Petrol, gıda ve ilaç şirketlerinin kârları tavan yapmış. Firmaların kârları rekor seviyelerde. Zenginler daha da zenginleşiyor ve Demokratlar bunu anlatmayı başarmalı.

Demokrat ABD Başkanı Joe Biden da çarşamba günkü açıklamasında, son 6 ayda en büyük 6 petrol şirketinin toplam kârının 100 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çekmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Biden, şirketlerin yüksek kârlarını tüketiciye yansıtması halinde petrol fiyatlarının 50 sent daha düşeceğini söylemişti. ABD Başkanı, bunun yerine firmaların kârlarının yöneticilerin maaşlarına gittiğini belirterek, "Ben kapitalistim, şirketlerin adil kârlarıyla bir sorunum yok ama bu kadarı da yeter" demişti.

Sanders, özellikle halkın "dev şirketlerin açgözlülüğüne dair bilgilendirmesi gerektiğini" söyleyerek, Demokratların çok daha güçlü bir birlik oluşturmasını talep etti.

Senatör, 2024 seçimlerinde aday olması halinde Biden'ı destekleyip desteklemeyeceğine dair de "Şimdilik derdimiz 2022" dedi.
 


"Ara seçimlerde dengeler değişebilir"

ABD'deki ara seçimlerde, Kongre'nin Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamamıyla Senato'daki 100 sandalyenin 35'i için sandığa gidilecek.

Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti'nin 220, Cumhuriyetçi Parti'nin 212 koltuğu bulunurken, Senato'daysa iki partinin temsiliyeti eşit ağırlıkta. Fakat oylamalarda ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyuyla denge Demokratların lehine dönüyor.

Biden'in eylüldeki açıklamasında "ulusun ruhu için bir savaş" olarak nitelediği seçimlerde Demokrat Parti'nin çoğunluğu kaybetmesi, ABD Başkanı'nın görevinin son iki yılında istediği yasaları geçirmesini zorlaştırabilir.

Siyasi analistlerse 2020'deki başkanlık seçimlerinden bu yana her iki kanatta da çoğunluğu elinde tutan Demokratların, Senato'daki durumlarını korusa bile Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptırabileceği tahmininde bulunuyor.Independent Türkçe, Guardian, AA

DAHA FAZLA HABER OKU