Demirtaş'tan muhalefete eleştiri: İktidarın ekmeğine bal döküyorlar

"İngiltere'de, Almanya'da maden işçileri 'şehitlik' mertebesine ulaşamıyorlar çünkü oralarda suçu kadere yükleyen yöneticiler yok"

Fotoğraf: AA

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bartın’da en az 41 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından yaşamını yitirenler için kullanılan “şehit” ifadesine tepki gösterdi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, Twitter’dan paylaştığı mesajlarda muhalefeti eleştirdi.

Demirtaş’ın ifadeleri şöyle:

İngiltere'de, Almanya'da maden işçileri "şehitlik" mertebesine ulaşamıyorlar çünkü oralarda suçu kadere yükleyen yöneticiler yok. İktidarın yağlı ekmeğine bal döken muhalefetleri de yok. Kimse daha fazla laf kalabalığı ve şaklabanlık yapmasın. İşçi katliamları, daha fazla kâr uğruna, kasıtlı işlenen cinayetlerdir. Çözüm, emekten yana bir düzen kurmaktır. Çözüm bilimdedir, soldadır. BAŞIMIZ SAĞ OLSUN.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP'nin "şehit" paylaşımı

CHP, Bartın’daki facianın ardından kurumsal Twitter hesabından şu mesajı paylaşmıştı:

Bartın Amasra’da meydana gelen patlamada yitirdiğimiz maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acılı ailelerimize ve çalışma arkadaşlarına sabır, yaralı madencilerimize acil şifa diliyoruz. Tüm dualarımız can kaybının artmaması için…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, paylaşımın “şehit” kısmını eleştirmişti:

Hayır maden şehidi diye bir şey yok. Sırf para için insan canını riske atanlarla Sayıştay raporlarında açık açık uyarmasına rağmen keyfine bakanların sorumluluğunu örtmek için ortaya atılan tabirleri biz kullanamayız. Bu bir cinayettir ve bu cinayetin hesabını elbette soracağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU