Erdoğan: Vakti saati geldiğinde Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile alt düzeyde görüşmeler yapıldığını ifade etti

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor” dedi.

Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu programına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la görüşmesine dair, “Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefimize ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, “Bazı talepler söz konusu oldu. Dışişleri Bakanlarımız, özel temsilcilerimiz görüşecek ve çıkan neticeye göre adımlarımızı atacağız. Ön şartımız yok. Azerbaycan'la barış sözleşmesini yaptığınız anda bizimle ilgili en ufak bir pürüz kalmaz” ifadesini kullandı.

Erdoğan, AB'nin karşılaştığı meydan okumaların üstesinden gelinmesinde ve birliğin uluslararası rolünün yeniden tanımlanmasında Türkiye'nin yerinin doldurulamayacağını kaydetti.

Avrupa Siyasi Topluluğu hakkında, “Bu platformun, üyelik sürecimize halel getirmesini asla kabul etmeyeceğimizi vurguladık” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

Türkiye'nin önüne çıkartılan engellerin adil olmadığının, dahası bu durumun Avrupa Birliği'nin menfaatlerine de zarar verdiğinin altını çizdim. AB'nin, bazı ülkelerin çıkarlarına ve ihtiraslarına teslim olmadan Türkiye'yle birlik ilişkilerini katılım perspektifi temelinde ilerletmesini bekliyoruz. Temel ve öncelikli beklentimiz, Avrupa Siyasi Topluluğu'nun AB ile ilişkilerimizi güçlendirmesi ve üyelik sürecimize katkı sağlamasıdır.

Rusya – Ukrayna savaşı

“Tahıl sevkiyatının önümüzdeki süreçte de devamı, başta Ukrayna halkı olmak üzere tüm Avrupa'nın ve dünyanın çıkarına olacaktır” diyen Erdoğan, “) Esir takası kadar tahıl olayını da gübreyi de önemsiyoruz. Yarın Sayın Putin ile telefon görüşmemiz olacak, bunları değerlendireceğiz” bilgisini paylaştı.

Erdoğan Yunanistan konusunda şunları ifade etti:

AB'nin birlik dayanışması adı altında hukuksuz girişimlere destek olmak yerine muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa davet etmesini bekliyorum. Sadece Yunanistan için geçerli değil, bize saldıran hangi ülke olursa olsun cevabımız 'bir gece ansızın gelebiliriz'. Bunu böyle bilmeleri lazım.

“Çözümün tek anahtarı Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği”

“Türkiye'nin, hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde gözü yoktur” diyen mesajını paylaşan Erdoğan, “Sadece ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini korumanın mücadelesini veriyoruz. Çözümün tek anahtarı Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescilidir. Kalıcı çözüm için Ada'daki gerçeklerin kabulü gerekir” dedi.

Erdoğan, “İsveç'te terör örgütlerinin yürüyüşleri devam ettiği, parlamentoda bu teröristler yer aldığı sürece bizim İsveç'e bakışımız olumlu olmayacaktır” ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU