Belediye meclisinde "FETÖ" tartışması: MHP'li başkanın iddiaları sonrası, AK Parti grubu toplantıyı terk etti

MHP'li Çayeli Belediye Başkanı Çiftçi, ilçesindeki bazı AK Parti'lilerin FETÖ'cü olduğu iddiasında bulundu. İddiaların belediye meclisi toplantısında gündeme gelmesi sonrası AK Parti'liler Çiftçi'den özür dilemesini istedi

Rize Çayeli Belediyesi'nin MHP'li Başkanı İsmail Hakkı 21 Eylül'de Rize'de yerel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak, ilçesindeki bazı AK Parti'lilerin FETÖ'cü olduğu iddiasında bulundu.

Çiftçi'nin iddiaları ekim ayı Belediye Meclisi'nde AK Parti'liler tarafından gündeme getirildi.

HalkTV'de yer alan habere göre, toplantıda söz isteyen AK Parti sırası, Çiftçi'nin iddialarına ilişkin şunları söyledi:

Bir televizyon programında sarf ettiğiniz FETÖ'cü, kriptocu, basiretsiz, çapsız gibi sözlerinizi şiddetle kınıyor, sizi Milliyetçi Hareket Partisi'ni temsilen görev yapan bir belediye başkanı olarak Cumhur İttifakı paydaşı olmanız sorumluluğu gereği partimiz ve teşkilatımız mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.

"Bu işleri karıştırmanın size bir faydası olmaz"

Çiftçi ise AK Parti sıralarından gelen özür talebine şu yanıtı verdi:

Hiç de özür dilemiyorum. Sözlerimin arkasındayım. Bu konuda da zerre kadar tereddüt içerisinde değilim. Kesin bilgi ve bulgularım var. Dolayısıyla o gün söylediğim sözleri özür dilemediğim gibi aynen iade ediyorum. Sorun yok. Ben orada söyledim, üzerine alan alsın, almayan da almasın. Siz FETÖ'cüyseniz FETÖ'cüsünüzdür. Değilseniz değilsinizdir. Beni buradan konuşturtmayın. Ben o gün de söyledim. Ben bu şehirde yaşamış, 20 yılını takip etmiş birisiyim. Partinin içinde kimler ne yapmış hepsini biliyorum. Onun için orada da üstü kapalı söyledim. Ama konuşmak isterseniz üstü açık da söylerim. Kimlerin bu işlerin içinde olduğunu, kimlerin kimlerle iş tuttuğunu... Onun için bu işleri çok karıştırmanın size bir faydası olmaz.

"Herkes kimler olduğunu biliyor"

Çiftçi'nin konuşması üzerine söz alan Çayeli Belediye Meclisi'nin AK Parti'li üye ve katibi, aynı zamanda AK Parti Çayeli Kadın Kolları Başkanı Melek Yıldırım, "Ben kesinlikle burada tamamen bir terör örgütü olarak atfedilmiş FETÖ olarak anılmak istemiyorum. Eğer ki o bir kişiyse kişiyi söyleyin. Kişi bazında değilse biz burayı terk edeceğiz" dedi. 

O sırada Çiftçi, "Etmek istiyorsanız edin" diye yanıt verdi. Çiftçi, devamında "Biz genel anlamda siyasi çalışmalarımızı engellemeye çalışanların bir FETÖ zihniyeti olduğunu söyledik. İnkar edecek halimiz yok. Herkes siyasetin içindeki FETÖ'cülerin kimler olduğunu biliyor. Yalandan kendimizi aklayalım şeyine gitmeyin. Siz bunun muhatabı değilsiniz ki" ifadelerini kullandı.

"Yarası olan gocunur"

AK Parti sıralarından "Kişiyi açıklayın" ısrarlarına ise Çiftçi, "Onu da bir sonraki televizyon programında söyleyeyim. Yarası olan gocunur. Ben özür dilemiyorum. Dilemeye de niyetim yok. Herkesin bildiği konuları 'malumu ilam' olarak konuşmuş oldum" yanıtını verdi.

AK Parti'liler toplantıyı terk etti

"Bu kadar ağır bir itham istemiyoruz" diyen AKP'li Yıldırım, ağlayarak toplantıyı terk etti. Yıldırım'ın ardından diğer AKP'li üyeler de toplantıdan çıktı. Bunun üzerine Çiftçi, "Umarım sadece bu mecliste değil diğerlerinde de aynı tavrı göstererek gelmezsiniz" dedi.

AKP'lilerin toplantıdan ayrılması sonrası sayı çoğunluğu olmadığı için toplantı sonlandırıldı.

 

Independent Türkçe, HalkTV

DAHA FAZLA HABER OKU