Barış Terkoğlu: Anadolu Ajansı, Erdoğan'ın PBS röportajından seçim sorusunu çıkartmış

"Erdoğan, dünyaya sizin benden başka alternatifiniz yok. Ya benimle oturacaksınız ya da benimle oturacaksınız diyor"

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Halk Tv'de “Sözüm Var” programında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de PBS'e verdiği söyleşinin Anadolu Ajansı (AA) tarafından bazı bölümlerinin sansürlediğini öne sürdü.

Terkoğlu, söyleşinin Anadolu Ajansı mahreciyle Türkiye'de de yayınlandığını söyleyerek PBS'te çıkan metinden daha geniş olarak verildiğini ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak röportajdaki bir bölümün Türkiye medyasında yer bulmadığını söyleyen Terkoğlu, "Erdoğan'a şu soru soruluyor: Gelecek yıl yeniden seçilmek için seçmenlere karşısına çıkacaksınız. Kazanacağınızı düşünüyor musunuz yok Türkiye başka yöne gidebilir mi? Yanıtı ise: Bir kaygımız yok. Kimse yerimize geçmeyecek. Çünkü alternatif yok' oluyor. Bu kısım yayınlandı zaten" dedi.

Terkoğlu bu sorunun devamında başka bir soru daha olduğunu söyleyerek, "Size bu soruyu sormak zorundayım çünkü ABD'desiniz. Bildiğiniz gibi son iki yıl içinde burada bir seçim oldu ve adaylardan biri sonuçları kabul etmeyip itiraz etti. Türkiye'de de böyle bir şeyin olabileceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Bunlar olağan şeyler. Bunlar her zaman oluyor. Büyük farkla kaybetmek var ve kazanmamak var. Ama biz şu anda öyle bir konumdayız ki galip gelebileceğiz" cevabını verdiğini aktardı.

Erdoğan'ın sözlerini yorumlayan Terkoğlu, "Erdoğan, dünyaya sizin benden başka alternatifiniz yok. Ya benimle oturacaksınız ya da benimle oturacaksınız diyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU