"İzmir'de sanki Sivas ve Bitlis'te yaşıyormuşuz gibi" açıklaması tepki çeken Tunç Soyer: Yanlış anlaşıldığım için çok üzgünüm

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugüne kadar potansiyel yokmuş gibi, sanki Sivas'ta, Bitlis'te yaşıyor muşuz gibi yaşadık” sözlerine yönelik kendisine gösterilen tepki üzerine açıklama yaptı

Fotoğraf: AA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde turizm ile ilgili yapmış olduğu açıklama nedeniyle Sivaslı ve Bitlisli vatandaşlardan tepki görmüştü.

Soyer, “Bugüne kadar bu potansiyel yokmuş gibi yaşandı. Sanki Sivas'ta yaşıyor muşuz gibi, sanki Bitlis'te yaşıyor muşuz gibi yaşadık. Oysa İzmir bambaşka bir yaşam kalitesi veriyor” açıklaması yapmıştı.

Gelen tepkiler üzerine “Konunun açıklığa kavuşması için bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim” diyen Başkan Soyer, “Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm” ifadelerini kullandı.

 

 

"Öz eleştiri yapmıştım"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İzmir’in turizm potansiyeliyle ilgili kurduğum cümle, ilimizin değerlerini anlatmakta ne denli yetersiz kaldığımıza dair bir öz eleştiriydi" dedi: 

Türkiye’nin her ilinin, her yöresinin ayrı ayrı değerli ve benzersiz olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Her ilimiz, kendi kadim ve doğal değerleri esas alınarak ve onları ön plana çıkartarak yönetilmeli ve tanıtılmalı. İzmir’in turizm potansiyeliyle ilgili kurduğum cümle, ilimizin değerlerini anlatmakta ne denli yetersiz kaldığımıza dair bir öz eleştiriydi. Bitlis gibi, Sivas gibi İzmir’in olanaklarına sahip olmayan ve bütün zorluklara rağmen ileri gitmek için çabalayan kentlere göre çok daha avantajlıyken bunlar yokmuş gibi yaşamasına dair bir öz eleştiri yapmıştım. Kaldı ki özellikle Ahlat ve Adilcevaz’a defalarca gitmiş, 'sakin şehir' olmaları için mücadele etmiş biri olarak; insanlarına, kültürüne, doğasına hayran olduğum bu şehre tepeden bakan, küçümseyen bir ifade kullanmam söz konusu olamaz. Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm. Asla aklımdan geçmeyen bu yanlış anlaşılma nedeniyle sizleri incittiysem lütfen kusura bakmayın. Bir kenti başka kentler ile kıyaslamak ve farklı değerleri birbiriyle karşılaştırmak asla onayladığım bir yaklaşım değil. Sivas'ımızı, Bitlis'imizi ve Türkiye’nin her bir köşesini tıpkı İzmir kadar seviyor ve aynı derecede değerli görüyorum. Konunun açıklığa kavuşması için bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim.”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU