Demirtaş'ın avukatlarından Davutoğlu ve Gelecek Partisi'ne yanıt

Demirtaş Savuma Grubu adına yapılan açıklamada "Tüm şahsi davalar geri çekilmiş ise neden davalardan vazgeçildiğine ilişkin dilekçeler dava dosyalarına sunulmamıştır?" ifadesi yer aldı

Fotoğrafllar: AA Kolaj: Independent Türkçe

Eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın, dönemin başbakanı şimdinin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava cuma günü görüldü.

Demirtaş'ın 2015'te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na karşı söylediği, 'YPG Fırat’ın batısına geçecek' sözleri nedeniyle yargılandığı davayla ilgili Ahmet Davutoğlu, şikayetinden vazgeçtiğini açıklamıştı.

Ancak cuma günü görülen duruşmada Davutoğlu'nun şikayetini geri çekmediği anlaşıldı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Basın Müşaviri Ufuk Karcı da Davutoğlu’nun davadan çekildiğini ifade etmişti.

"Kamu görevlisi olması hasebiyle savcılık tarafından resen açılmıştır"

Karcı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ş ifadeler yer vermişti:

Bugün davası görülen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'na atfedilen bazı haberler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur. 

Şöyle ki; ilgili dava dosyası Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde kamu görevlisi olması hasebiyle savcılık tarafından resen açılmıştır.

Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu konu hakkında şikayetçi olmadığı gibi, davaya katılım ve takip talebinde de bulunmamıştır. Avukatlarımız da davaya katılım talebinde bulunmadıkları gibi duruşmalara iştirak etmemişlerdir.

Hukuki durum bu olmasına rağmen Selahattin Demirtaş'ın avukatlarının, bu hususu göz aradı ederek kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi vermesi, hukuku siyasi bir pozisyona sürüklemeye çalışması da tarafımızca doğru bulunmamaktadır. Ayrıca milletimiz bilmelidir ki, Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla şahsi tüm davalarından daha önce vazgeçmiştir. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz"

Demirtaş Savunma Grubu avukatları ise konuya ilişkin açıklamalarında "Gelecek Partisi Genel Başkan Basın Müşaviri tarafından yapılan ve biz avukatlara da yakışıksız ithamlarda bulunan duyurunun içeriğinin gerçeği yansıtmadığını, bundan dolayı, Sayın Selahattin Demirtaş'ın avukatları olarak bir açıklama yapma zorunluluğu hasıl olduğunu belirtmek isteriz Gerek müvekkilimiz Sayın Demirtaş, gerekse biz avukatları olarak kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

1- İlk gün de sosyal medya üzerinden paylaştığımız ve duyuru ekinde sunmuş olduğumuz, Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından Küçükçekmece 23. Asliye Ceza Mahkemesin 2021/587 E. sayılı dava dosyasına sunulan 9.9.2021 tarihli mazeret dilekçesi "Müşteki" yani "Şikayetçi" sıfatıyla yazılıp imzalanmış olup; bahsi geçen dilekçede müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın cezalandırılması da talep edilmiştir. Yine, yapılan duruşmaya Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından, farklı yerlerde duruşmaları olduğu gerekçesiyle mazeret dilekçesi de gönderilmiştir.

2- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/541 E. sayılı dosyası üzerinden Sayın DAVUTOĞLU şikayetçi olduğunu belirterek, davaya katılma isteğini Mahkemeye avukatı aracılığıyla sunmuş, Mahkeme tarafından da katılma isteği kabul edilmiştir. Bu dosya üzerinden müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ 11 ay 20 gün hapis cezası almıştır. Bahsi geçen dosya halihazırda istinaf aşamasındadır. Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen dosyadaki şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

"Şikayeti de katılan sıfatı da devam etmekte"

3- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesinin 2020/218 E. sayılı dosyasının ihbarı / suç duyurusu dilekçesi bizatihi Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından savcılığa verilmiş, yargılama aşamasında da şikayetin devam ettiği belirtilerek, davaya katılma isteği Mahkemeye sunulmuştur. Mahkeme tarafından, Sayın DAVUTOĞLU'nun katılma isteği kabul edilmiştir. Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

4- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, Cumhurbaşkanı'na ve dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesinin 2021/96 E. sayılı dosyasında da Sayın DAVUTOĞLU şikayetçi olduğunu belirterek, davaya katılma isteğini Mahkemeye avukatı aracılığıyla sunmuş, Mahkeme tarafından da katılma isteği kabul edilmiştir. Müvekkil, bu dosya üzerinden fikri içtima uygulanarak daha ağır cezayı gerektiren Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası almıştır. Bahsi geçen dosya temyiz aşamasında olup, Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen dosyadaki şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

"Neden dilekçeler dava dosyalarına sunulmamıştır"

Kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla Sayın DAVUTOĞLU'nun şahsi tüm davalarından vazgeçmiş olduğu iddiası karşısında şu soruları sormak isteriz:

 1- Tüm şahsi davalar geri çekilmiş ise Sayın DEMİRTAŞ'ın yargılandığı ve Sayın DAVUTOĞLU'nun da mağdur ve/veya şikayetçi/katılan olduğu davalar neden hala Sayın DAVUTOĞLU vekili tarafından takip edilmekte, mazeret dilekçeleri gönderilmekte ve bazı mazeret dilekçelerinde şikayetin devam ettiği belirtilerek müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ'ın cezalandırılması talep edilmektedir?

2- Tüm şahsi davalar geri çekilmiş ise neden davalardan vazgeçildiğine ilişkin dilekçeler yukarıda belirttiğimiz dava dosyalarına sunulmamıştır?

Yukarıda yazılı olan bilgilerden de anlaşılacağı üzere; gerek müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ, gerekse biz avukatları olarak kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz.

Asıl kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler, "Kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla şahsi tüm davalardan daha önce vazgeçildi" iddiasını ortaya atıp, bu iddiayı müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ açısından ispatlayamayanlardır.

 

 

 

 

 

Independent Türkçe


 

DAHA FAZLA HABER OKU