Camilerden yapılan "operasyon" anonsuna soruşturma

Gaziantep'te "Birazdan kahraman Türk ordusu, PKK'ya operasyon düzenleyecektir" anonsu yapılmıştı

Fotoğraf: AA arşivi.

Gaziantep'in Suriye'ye sınır olan Karkamış ilçesinde, camilerden Suriye askeri harekat düzenleneceğine dair anons yapıldı. Anonsta "Birazdan kahraman Türk ordusu, PKK'ya operasyon düzenleyecektir. Kimse korkmasın, herkes evinde kalsın, dikkatli ve tedbirli olsun" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gaziantep Valisi Davut Gül, olağandışı bir durum olmadığını ve sorumlu görevliler hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti. Vali Gül "Karkamış'ta camilerde yapılan anonslar maksadını aşmış olup sokağa çıkma yasağı vb. bir durum olmadığı gibi rutinin dışında bir durum da söz konusu değildir. Sorumlu kamu görevlileriyle ilgili soruşturma açılmıştır" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölcük'te düzenlenen 17 Ağustos Deprem Anması programından ayrıldığı sırada camilerden yapılan anonslarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 Anonsların maksadını aştığını söyleyen Soylu, "Maksadını aşmış bir anonsun camiden yapıldığı konusunda biraz önce vali beyle konuştum. Böyle bir sokağa çıkma yasağı falan söz konusu değil. Sadece anladığım kadarıyla ufak bir uyarı söz konusu olacakmış, zannediyorum maksadını aşmış bir ilan yapılmış. Ne sokağa çıkma yasağı var, ne başka bir şey söz konusu. Bu tip işlerde, buradaki kamu görevlilerine de ikazım soğuk kanlı olmaları. Oradaki kamu görevlilerini de tenkit ettiğimi söylemek istiyorum" dedi.

 

Independent Türkçe AA

DAHA FAZLA HABER OKU