Alevi Vakıfları Federasyonu Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevinin yönetimi için ihraç işlemlerine başladı

Açıklamada "Alevi - Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, 'Muharrem / Matem' ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve sanat vakfı yönetimini kınıyoruz" denildi

Fotoğraf: Twitter @RTEdijital

Alevi Vakıfları Federasyonu Twitter'dan yaptığı açıklamada, Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin ihraç edilmesi için işlemleri başlattığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki gün önce Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Arif Ali Özzeybek tarafından organize edilen ziyaretin ardından Alevi Vakıfları Federasyonu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, kutsal değer ve ritüellerin istismarına sessiz kalındığını vurguladı. Federasyondan yapılan açıklamada  Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında ihraç işlemleri başlatıdığı duyuruldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyoruz"

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir Cemevini ziyaret etmesi Alevilere saldırılarının yapıldığı bir dönemde son derece önemli olduğu gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz. 

Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür. 

Öncelikle. Federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir. 

Alevi - Bektaşi toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi - Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, "Muharrem / Matem"; ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve sanat vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında Federasyonumuzun Yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımız' tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.       

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU