Boris Johnson NATO genel sekreterliğine mi aday?

Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın Johnson'ı veto edebileceğini savundu

Boris Johnson hükümeti, Rusya - Ukrayna savaşında Kiev yönetimine ABD'yle birlikte en çok destek sağlayan taraflardan biri konumunda (Reuters)

Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen gazetelerinden Telegraph, başbakan Boris Johnson'ın NATO genel sekreterliğine aday olabileceğini öne sürdü.

Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in gelecek yıl eylülde görevi bırakmasının beklendiği ve yerine geçecek adaylar arasında Johnson'ın da olabileceği iddia edildi.

Muhafazakar Parti'den parlamenter Richard Drax, "Üstün başarıyla sahip herhangi bir Britanyalı, bu rol için uygun seçim olur. Boris Johnson gerçekten bunu yapmak istiyorsa, tabii ki buna destek veririm" dedi.

Aynı partiden Parlamento üyesi Mark Francois da "Boris Johnson'ın mirasıyla ilgili muhtemelen yıllarca tartışmalar yapılacak. Fakat açık bir gerçek var ki, Rus barbarlığı karşısında Ukrayna'ya kesinlikle sarsılmaz bir destek verdi" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği karşıtı ve Brexit yanlısı tutumuyla tanınan Avrupa Araştırma Grubu'nun (ERG) direktörü Francois, Johnson'ın Ukrayna'nın desteğini de alabileceğini belirterek, "Eğer NATO genel sekreterliği için adaylığını koyarsa, sanırım Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'den referans alabilir" dedi.

Ukraynalı parlamenterden destek

Ukraynalı bağımsız parlamenter Oleksiy Gonçarenko da adaylığını koyması durumunda Johnson'a destek vereceğini söyleyen kişiler arasında yer alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

450 sandalyeli Ukrayna Yüksek Şurası üyesi Gonçarenko, Johnson için "NATO'nun ve Batı'nın karşı karşıya kaldığı zorlukları bildiğinden, görevi Jens Stoltenberg'den almak için en uygun kişi olur" dedi.

Eski Brexit Bakanı David Jones da BK başbakanına destek vererek, "Boris, Batı'nın Putin'e karşı tutumuna liderlik eden kişiydi. İsveç ve Finlandiya'ya gidip, NATO'ya üyelik başvurusu yapmaları için iki ülkenin de lideriyle konuşan Boris'ti" ifadelerini kullandı.

"Ulusal utanç kaynağı"

Öte yandan Lort Richard Dannatt, adaylığını açıklarsa Johnson'a "karakteri nedeniyle" destek vermeyeceğini söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı Danatt, "Kesinlikle birçok iyi şey yaptı ve Ukrayna'ya tam destek vermesi müthişti. Fakat dürüst davranmaması ve güvensizlik yaratması gibi kişisel meseleler sorun yaratıyor. Boris Johnson'ı uluslararası sahneye çıkarıp daha fazla küçük düşmesine izin vermek istemeyiz. Kendisi ulusal bir utanç kaynağı" dedi.

"Macron veto edebilir"

Ayrıca Savunma Bakanlığı'ndan kimliğini paylaşmayan bir yetkili, Telegraph'a açıklamasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Johnson'ın muhtemel adaylığını veto edebileceğini savundu.

Yetkili, NATO genel sekreterlerinin oybirliğiyle seçildiğini hatırlatarak, Johnson'ın adaylığı durumunda "ABD'nin destek vermesi ve Fransa'nın da ‘evet' demesi lazım" ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında, Brexit sonrası dönemde balıkçılık lisansları ve sığınmacı sorunuyla ilgili konular nedeniyle tansiyon artmıştı.

Başbakanlık Ofisi ise Telegraph'ın konuya ilişkin yorum talebini reddetti.
 


Stoltenberg'in süresi uzatılmıştı

2014'ten bu yana NATO genel sekreteri olan Stoltenberg'in görev süresinin eylülde dolması ve pozisyon için seçim düzenlenmesi planlanıyordu.

Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta askeri operasyon emri vererek Ukrayna'ya karşı savaş başlatmasıyla, Stoltenberg'in görev süresi martta alınan bir kararla 30 Eylül 2023'e kadar uzatılmıştı.

Johnson'ın istifası

Johnson, 7 Temmuz'da Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık görevinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine Muhafazakar Parti içinde başlayan seçim maratonu hâlâ sürüyor. 8 adaydan 6'sı parti içinde yapılan oylamada 30 oy oranının altında kalarak elendi.

Şu anda Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Johnson'ın pozisyonu için yarışıyor.

Ülke çapında yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesinin, BK'nin yeni başbakanını ve partinin yeni liderini seçmesinin ardından Johnson, 6 Eylül'de resmi istifasını sunacak.Independent Türkçe, Telegraph, Reuters, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU