Lavrov: Türkiye'de el konulan gemi, Estonya ve Türkiye arasındaki anlaşma uyarınca yük taşıyordu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Gemi sanırım gerçekten Rus gemisi, Rus bandıralı. Sanırım Kazakistan'a ait, üzerindeki yük ise Estonya ve Türkiye arasındaki anlaşmaya göre ilerliyordu. Her şeyi kesin olarak anlamamız gerekiyor" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye tarafından el konulan Rus bandıralı yük gemisinin Estonya ve Türkiye arasındaki anlaşma uyarınca seyahat ettiğini söyledi.

Venezüella Dışişleri Bakanı Carlos Faria'yla görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Durumun incelenmesi gerekiyor. Gemi sanırım gerçekten Rus gemisi, Rus bandıralı. Sanırım Kazakistan'a ait, üzerindeki yük ise Estonya ve Türkiye arasındaki anlaşmaya göre ilerliyordu. Her şeyi kesin olarak anlamamız gerekiyor" dedi.

Daha önce Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasiliy Bodnar'ın, Ukrayna tahılı taşıdığını öne sürdüğü Rus bandralı bir gemiye Kiev'in talebi üstüne Türk gümrüğü tarafından el konulduğunu ifade etmişti.

Bodnar, televizyonda yayınlanan açıklamasında, "Tamamen işbirliği halindeyiz. Gemiye Türk gümrük yetkilileri tarafından el konuldu ve şu anda limanın girişinde bulunuyor" ifadelerini kullanmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

'Batı, tahıl konusunu NATO güçlerini Karadeniz'e konuşlandırmak için kullanmayı amaçlıyor'

Diğer yandan Lavrov, Batı'nın tahıl konusunda yaşanan durumu NATO güçlerini Karadeniz'e konuşlandırmak için kullanma amacında olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, "Bazı Batılı partnerlerimizin Rus tahıl ve gübresinin küresel piyasaya tedarik operasyonunun kolaylaştırılmasını Ukrayna limanları önündeki engellerin kaldırılmasıyla aynı pakete koyma çabası, onların bu bölgeye NATO ülkelerinin donanma güçlerini sokma ve tahılın çıkarılması için NATO'nun kontrolünde bir mekanizma kurma arzusunu gizliyor. Bunun olmayacağından eminim, zira Karadeniz2e kıyıdaş ülkeler her şeyi çok iyi anlıyor" diye konuştu.

Rusya'nın Montrö Anlaşması'na tamamen uyan Türkiye'yle birlikte, yapay olarak çıkarılan gıda krizini herkes için sorunsuz şekilde çözme imkanı sunacak tekliflerini uzun süre önce sunduğunu belirten Lavrov, Batı'nın yaptırımlarıyla oluşan sorunlar ve Rus gemilerinin sigortalanmasına, geçişine getirilen engeller haricinde Rus tahılının ve gübresinin ihracatı konusunda hiçbir sorun olmadığının altını çizdi.

Lavrov, Ukrayna'daki limanlarda mahsus kalan tahılın Kiev'in ilgili karasularını mayınlardan temizlemeyi reddetmesi nedeniyle çıkarılamadığını da sözlerine ekledi.

Tahıl tartışmaları

Rusya'nın Ukrayna'ya 24 Şubat'ta sadırmasının ardından Ukrayna Rusya'yı Ukrayna tahılını çalmakla suçlamıştı. Kremlin ise bu açıklamaları reddetmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, cuma günü Ukrayna denizcilik idaresinden alınan bilgilere atıfta bulunarak, 7,146 deadveyt tonajlı Zhibek Zholy'nin Berdyansk limanınında yaklaşık 4,500 ton tahıl yüklediğini ve bu tahılın Ukrayna'ya ait olduğunu söylemişti.

Bölgeden sorumlu Sakarya liman idaresi henüz konuya ilişkin açıklama yapmazken Türkiye Dışişleri Bakanlığı da henüz açıklama talebine yanıt vermedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın blokajı nedeniyle Ukrayna limanlarından çıkarılamayan tahılla ilgili 23 Haziran'da yaptığı açıklamada, "Biz Ukrayna'nın malının gayrı meşru olarak uluslararası piyasada satılmasına da karşıyız, Türkiye'de de satılmasına müsaade etmeyiz" demişti.

 

 

 

Sputnik Türkçe, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU