Saygı Öztürk: Bu rakamlar canınızı sıkacak, bakın kim ne maaş alacak

"Cumhurbaşkanına zam yapılmazsa, emekli milletvekillerinin de maaşlarında artış olmayacak"

Fotoğraf: AA

Sözcü gazetesinin Ankara temsilcisi Saygı Öztürk, TBMM’ye sunulan ek bütçede Cumhurbaşkanı ile milletvekilleri maaşlarına ne kadar zam öngörüldüğünü yazdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öztürk’ün bugünkü köşe yazısının bir kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşı halen 100 bin 750 lira. Cumhurbaşkanı maaşına yüzde 40.4 zam istediğine göre, emekli milletvekillerinin, eski TBMM başkanlarının, eski başbakanların, maaşında da aynı oranda bir artış olacak. Cumhurbaşkanına zam yapılmazsa, emekli milletvekillerinin de maaşlarında artış olmayacak. Yani, zamanında böyle bir kanun çıkarılmış. Oysa, aynı meclis bugün istese o kanunda değişiklik de yapar. Ancak bu değişiklik halen milletvekili olan ve aynı zamanda da emekli aylığı alanların da direnciyle karşılaşır, hem de emekli vekiller, geçinemediklerini farklı gerekçelerle ortaya koyup, “Zam isteriz” der. Erdoğan'ın zam istemesiyle bundan yalnız kendisi yararlanmayacak.

Bakalım kim ne maaş alacak:

– Cumhurbaşkanın halen 100 bin 750 TL olan aylık maaşı 141 bin 453 TL'ye yükselecek.

– Emekli cumhurbaşkanları 56 bin 581 lira alacak.

– Emekli TBMM başkanı ve eski başbakanlar 42 bin 435 lira alacak.

– Emekli milletvekilleri 25 bin 461 lira alacak. Halen TBMM'de görev yapan milletvekilleri ise 25 bin 470 lira maaş ve yolluklarla birlikte yaklaşık 41 bin 600 lira alıyor. Emekli aylığı bağlanıp da halen milletvekilliği devam edenlerin aylık eline geçen para ise 67 bin liraya ulaşıyor…

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU