Günlerce gözaltında tutuldular… Diyarbakır'da 16 gazeteci tutuklandı

Gözaltında olan 5 kişi adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı

Fotoğraf: Twitter / Sibel Yükler

Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16'sı tutuklandı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) verdiği bilgiye göre savcılığın tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği 21 kişiden gazeteciler Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ve Zeynel Abidin Bulut tutuklandı. 

Gazeteciler Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, basın çalışanı Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı. 

Tutuklanan gazetecilerden Ömer Çelik'in avukatı aracılığıyla yolladığı bir fotoğraf ve mesajını da gazeteci Sibel Yükler Twitter hesabından paylaştı: 

“Dayanışma gösteren herkese çok teşekkürler, yükümüz onlarda." bu, az önce tutukladıkları gazeteci #ömerçelik'in avukatı aracılığıyla yolladığı fotoğrafla mesajı. Tam 16 Kürt gazeteciyi, herkesin uyduğu saatte 16 Haziran günü sabaha karşı tutukladılar. 

Gazeteci Hekimoğlu gözaltına alındı

16 gazetecinin tutuklandığı saatlerde İzmir’de de başka bir gazeteci gözaltına alındı.

Gazeteci Altan Sancar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda meslektaşı İni Hekimoğlu’nun saat 06.00 sularında gözaltına alındığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Sancar, “Gazeteci İnci Hekimoğlu İzmir’deki evinden sabah 6’da gözaltına alındı. 16 gazeteci tutuklandıktan iki saat sonra başka bir gazeteci gözaltına alınıyor…” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU