Yeni Zelanda'da yüzlerce ölü penguen karaya vuruyor

Çevreciler, toplu ölümlerin okyanus sıcaklıklarının artmasından kaynaklandığını söylüyor

Küçük mavi penguenler Avustralya'nın Sidney kentindeki Curl Curl sahilinde (Reuters)

Dünyanın en küçük penguen türünden yüzlercesi ölmüş olarak Yeni Zelanda sahillerine vuruyor.

Küçük mavi penguen olarak da bilinen kororā, Kuzey Adası'nın en kuzeydeki bölgesinde bulunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni Zelanda Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı'nın RNZ’ye yapılan açıklamada, bölgedeki sahillere her gün 200 civarı ölü minik kuşun vurduğunun ve toplu ölümlerin okyanus sıcaklığının artmasından kaynaklandığının tahmin edildiği belirtildi.

Okyanus, büyük ölçüde fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan ve Dünya atmosferinde hapsolan aşırı ısının yüzde 90’ını emiyor.

Kororā popülasyonu ayrıca uzayan El Niño hava koşullarından da etkileniyor. El Niño, Yeni Zelanda’da deniz yüzeyi sıcaklığını ve sahil rüzgarlarını artırarak minik penguenlerin yuva kurmasını ve beslenmesini daha da zorlaştırıyor.

Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı'ndan Graeme Taylor, yerel basın kuruluşu RNZ’ye yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Geçmişte birçok iyi yılın ardından çok sayıda kuşun öldüğü kötü bir yıl görebilirdiniz ama kuşlar bu iyi yıllarda toparlanırdı.

Ancak dengenin daha fazla kötü yıla doğru kaydığını görmeye başlarsak artık toparlanamayacaklar.

25 santimden biraz kısa boya ve yaklaşık 1 kilogram ağırlığa sahip kororā, Yeni Zelanda'da ve Avustralya'nın güney sahillerinde bulunuyor.

Son 10 yıldır sayısı önemli ölçüde azalan tür, nesli tükenme tehdidi altında kategorisinde sınıflandırılıyor.

Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı, binden fazla penguenin hayatını yitirdiği toplu ölümlerin eskiden 10 yılda bir görülen bir hadise olduğunu belirtiyor. Fakat iklim krizi, denizdeki sıcaklık dalgalarının sıklığını artırıyor ve kororāların üreme mevsimlerine zarar veriyor.

Kuzey Adası bölgesini izleyen çevre koruma uzmanları ayrıca albatroslar, cılıbıtlar, Yeni Zelanda yelkovan kuşları ve dalıcı fırtına kuşları gibi düzinelerce başka ölü kuş daha buldu.

Denizdeki sıcaklık dalgaları sonrası bölgesel nesil tükenmeleri boğa yosunu ve deniz yıldızı gibi türler için de bildiriliyor.

Okyanus sıcaklığının artması, daha ekstrem ve sık görülen fırtınalarla birleşince muhtemelen penguenler ve diğer deniz canlıları için daha fazla toplu ölümler anlamına gelecek.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU