Birleşik Krallık, kaçak yollardan ülkeye ulaşan sığınmacıları Ruanda'ya gönderecek

Birleşik Krallık, kaçak yollardan ülkeye ulaşan sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planını hayata geçiriyor. İçişleri Bakanlığı, ilk grubun 14 Haziran'da sınır dışı edileceğini açıkladı

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, Ruanda ziyareti sırasında ülkenin ilk offshore sığınma anlaşmasını imzaladı / Fotoğraf: Reuters

Birleşik Krallık, topraklarına ulaşan sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planlarında harekete geçti. İçişleri Bakanı Priti Patel, ilk grubun 14 Haziran'da Ruanda'ya gönderilmesinin planlandığını bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birleşik Krallık, doğu Afrika ülkesi Ruanda'nın hükümetiyle tartışmalı bir anlaşmaya imza atmış, Ruanda 151 milyon dolar karşılığında Birleşik Krallık'tan gönderilecek sığınmacıları kabul etmeye razı olmuştu.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, sınır dışı edilecek ilk gruptaki kişilere ilgili resmi yazıların gönderilmeye başlandığını bildirdi, ancak kaç kişinin gönderilmesinin planlandığı konusunda rakam vermedi. Gönderilecekler arasında Manş Denizi yoluyla Birleşik Krallık'a küçük teknelerle ulaşan sığınmacıların da bulunduğu bildirildi. Ancak Birleşik Krallık hükümetinin bu planının mahkemeden dönme olasılığı da kuvvetle muhtemel.

İçişleri Bakanı Patel, "Süreci durdurmak ve gönderilme işlemlerini geciktirmek için girişimlerde bulunulacağını bilmekle beraber, bu girişimler beni caydıramayacak. İngiliz kamuoyunun beklentilerini yerine getirme yükümlülüğümün bilincindeyim" diye konuştu.

Beş yıllık "cömert" paket

Birleşik Krallık geçen ay kamuoyuna duyurduğu anlaşmayla, ülkeye kaçak yollardan ya da küçük teknelerle ulaşan sığınmacıları Ruanda'ya göndereceğini, bu kişilerin iltica başvurularının Ruanda'da değerlendirileceğini ve başvurunun kabulü durumunda Ruanda'da kalabileceklerini açıklamıştı. Birleşik Krallık hükümeti, Ruanda'ya gönderilecek sığınmacılara beş yıllık öğrenim, barınma ve sağlık hizmetlerini kapsayan "cömert bir paket" sunacaklarını bildirmişti.

Birleşik Krallık'ın Ruanda ile yaptığı anlaşma, Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütlerinin sert tepkilerine yol açmış, BM bu adımın 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair BM Sözleşmesine aykırı olduğunu açıklamıştı.

Birleşik Krallık hükümeti bu adımla yasal güzergahlardan Birleşik Krallık'a varan sığınmacılarla Manş Denizi gibi kaçak yollardan ya da insan kaçakçıları aracılığıyla gelenleri ayırmayı hedefliyor.

Manş Denizi yoluyla Birleşik Krallık'A ulaşanların sayısı 2020'de 8 bin 500 olarak kaydedilirken bu sayı geçen yıl 28 bini bulmuştu.

 

DW Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU