Buldan muhalefete seslendi: Savaş politikalarına sessizlik, onaylamak demektir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Olası bir savaşın yol açacağı tüm yıkımlardan en az iktidar kadar; bu savaşın karşısında durma basireti göstermezse muhalefet de sorumlu olur" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına başlarken 29 Mayıs'ın Çorum Katliamı'nın yıldönümü olduğunu hatırlatan Buldan "1938'de Dersim'de başlayan Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi ile devam eden Alevi katliamlarını unutmadık unutturmayacağız, yüzleşme ve adalet mücadelemizden vazgeçmedik asla vazgeçmeyeceğiz. Alevi toplumunun eşit yurttaşlık hakkı kabul edilinceye kadar; adalet eşilik, barış ve demokrasi mücadelimizi yılmadan sürdüreceğiz. Katledilen tüm Alevi canları saygıyla anmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Son günlerde gündemdeki yeni koruyan SADAT, TÜRGEV, TÜGVA da Buldan'ın gündemindeydi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Yerli ve milli IŞİD projesi olan SADAT paramiliter ayaklarıdır"

"Bugün yaşananlar, varlık yokluk mücadelesindeki iktidarın alacakaranlık iklimidir" ifadelerini kullanan Buldan şöyle devam etti:

Karşımızdaki düzenin ayaklarını ve tek tek sıralamaya kalkarsak beşli çete bunların ekonomik rant ayağıdır. TÜRGEV'leri, para transferleri ve kamu arazisini yağmalama ayağıdır. TÜGVA'ları kadrolaşma ayağıdır. Yerli ve milli IŞİD projesi olan SADAT paramiliter ayaklarıdır. ÖSO ve IŞİD, Suriye'deki çete ayaklarıdır. Troll orduları ve tetikçi basınları, medya ayaklarıdır. Yargıdaki ak savcı ve hakimler; kumpas ayağını yürütmektedir. Güvenlik bürokrasisi siyasi kumpas operasyonlarının ayağı olarak rol oynuyor. Kayyımları ve mülki idarecileri yerel darbe ayağının yürütücüleridir.

"Bu yasa Abdulhamit yasasıdır"

Sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeyi eleştiren Buldan,"Bu yasa aynen Abdulhamit yasası ve yasaklarıdır. O da basına sansür uygulamıştı piyesleri hatta 'burun' kelimesini dahi yasaklamıştı. Bu iktidar da aynı zihniyettedir. Ekonomik kriz, yoksulluk, açlık, yolsuzluk haberlerini sansürlemeyi planladıklarını biliyoruz" diye konuştu.

Buldan şöyle devam etti:

Gerçekleri halktan gizleyebileceklerini sanıyorlar. Adına da yalan haber yasası koyuyorlar. En büyük yalan bu ülkede sizsiniz, AKP hükümetidir. Her söylediğiniz yalandır, her izah ettiğiniz yalanlarla doludur. Sizden daha büyük dezenformasyon kaynağı olabilir mi? Amacınız yalan haberin önüne geçmekse kendi yalanlarınızı durdurun!  Bir video, bir tweet, bir paylaşım iktidarınızı sallamaya, sizleri titretmeye devam edecek. 

"Sınır güvenliği dedikleri; TÜRGEV, TÜGVA, TURKEN ve SADAT düzenlerinin güvenliğidir"

Suriye'ye yapılması planlanan operasyona ilişkin konuşan Buldan, "Irak Federal Kürdistan Bölgesi'nin ardından şimdi de Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik yeni bir savaş ve ilhak planı peşindeler. Enflasyon ve dolar fırlayınca hadi Suriye'ye saldıralım, belki paçayı kurtarırız diyorlar" dedi.

Buldan şunları kaydetti:

Yurtdışında milyon dolarları istiflemeleri tam da bu savaş halini canlı tuttukları sürece denk geliyor. Beka ve sınır güvenliği söylemlerini ortaya attıklarını bilin ki yurt dışında balya balya para istifliyorlar. Tezkerelere kalkan ellerin de bu hakikatle yüzleşmesi gerekiyor. Sınır güvenliği dedikleri; TÜRGEV, TÜGVA, TURKEN ve SADAT düzenlerinin güvenliğidir. Herkesin, savaş politikasının karşısında ortak tutum alması gerekiyor. İktidarın savaş planlarının esas amacı, kendi siyasi ömürlerini uzatmak. 

İktidarın Kürt düşmanlığı politikasının bedelini tüm Türkiye halkları ödüyor. Parlamentodaki muhalefete seslenmek istiyorum, savaş politikalarına sessizlik, onaylamak demektir. İktidarın tuzağına düşmeyin, iktidarın belirlediği sınırların dışına çıkmaktan korkmayın, savaş politikalarına karşı çıkın. Olası bir savaşın yol açacağı tüm yıkımlardan en az iktidar kadar; bu savaşın karşısında durma basireti göstermezse muhalefet de sorumlu olur. İçinden geçtiğimiz zaman, iktidarın savaş ve talan düzenine hep birlikte karşı çıkma zamanıdır. Kürt sorunu başta olmak üzere bu ülkenin temel sorunlarını çözümsüzlük sarmalına sürükleyen ve iktidarın varlık gerekçesi olan tecrit politikasına hep birlikte karşı çıkma zamanıdır. Hem bu topraklarda, hem de Suriye başta olmak üzere tüm komşu ülkelerde demokratik çözüm ve kalıcı barış politikalarına, halkların iradesine sahip çıkma zamanıdır. Zamanın ruhuna uymayanlar aşılmaya mahkumdur.    

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU