Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüdü

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentilerin hafif üzerinde yüzde 7,3 büyüdü

Fotoğraf: AA

 Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüme kaydetti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de dün katılıdğı TBB Genel Kurulunda ilk çeyrek üyüme rakamlarının yüzde 7 civarında gelmesinin beklendiğini öylemişti

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,3 artış gösterdi.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, ilk çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 79,5 artarak 2 trilyon 496 milyar 328 milyon lira olarak gerçekleşti. GSYH'nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 179 milyar 800 milyon oldu.

İnşaat sektöründe yüzde 7,2'lik daralma

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 24,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 16,8, hizmetler yüzde 14,9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 8,9, sanayi yüzde 7,4, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 6,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 5,4, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5,2 ve tarım yüzde 0,9 arttı.

İnşaat sektörü ise yüzde 7,2 azaldı.

Önceki yıllara ilişkin büyüme verilerinde de revizyona gidildi.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU