Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Vakıflar üzerinden paraları transfer ettiren, oğlun Bilal Erdoğan; parayı alan tarafta ise kızın Esra Albayrak var

CHP lideri, “TURKEN paravan bir vakıftır, amacı ABD’ye servet ve insan transferidir” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “aile içinde anlaşırsınız ve çıkar milletimize doğruları söylersiniz diye bekledim ama görüyorum ki sen, davalarla algı yaratma peşindesin” dedi.

Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “O zaman ortamı daha fazla bulandırmana izin vermeden, herkesin zaten artık bildiğini buradan da söyleyeyim” diyerek, “Bu vakıflar üzerinden paraları transfer ettiren, oğlun Bilal Erdoğan. Parayı alan tarafta ise kızın Esra Albayrak var” ifadelerini kullandı.

CHP lideri şöyle devam etti:

Kardeş kardeş vakıflar yönetiyorlar, para transfer ediyorlar birbirlerine. TURKEN paravan bir vakıftır, amacı ABD’ye servet ve insan transferidir. Güya yurt yapıyorlarmış. Nerede yapıyorlar devasa plazayı? Manhattan’da. ABD’nin en pahalı finans merkezinde. Finans merkezine yapılan bu ultra lüks bina bittiğinde kime ait olacak? Türkiye'ye mi ait olacak, yoksa paravan vakfa mı? Bu vakıf kimin Erdoğan? Aynı paravan kurum, çiftlik de satın alıyor. Neden alıyorlar bu çiftliği Erdoğan? Senin dava açmanı bekliyordum, öncelikle kara para merkezi haline getirdiğin bu vakıfların bu devasa paraları nereden aldıklarını açıklamalarını isteyeceğim o davada.

“2021-2022 yıllarında ülkemizden bu paravana daha ne kadar para transfer edildiğini de soracağım” diyen CHP lideri, “Malum bu bilgiyi hala gizliyor senin paravanlar. Erdoğan, aile üyelerin paralel hayat kurma telaşı içindedirler. Şimdi kurmaylarını ara ve bu akşam aHaber’e koşmalarını söyle” diye yazdı.

"Bu da rakam mı ki” diyen aklıevvellere sesleniyorum"

CHP lideri şunları kaydetti:

Buradan “Bu da rakam mı ki” diyen aklıevvellere sesleniyorum: Milletten çalınan 1 kuruş bile rakamdır ve haramdır! Ayrıca paylaşmamın sebebi yolsuzluğa dikkat çekmek değildir -zaten onu herkes biliyor-, amacım bir para kaçırma sistemini ifşa ederek çalışamaz hale getirmektir. Bu paravan vakıflarla bir sistem kurulduğunda zaten rakamlar kaçınılmaz şekilde devasa hale gelir. Bu yüzden sistemi anlamak gerekir. 1 Lira'nın dahi çalınmasını önleyebilirsem, ben bununla gurur duyarım. Son olarak şunu söylüyorum: İnsanımıza tepeden bakmaya son verin, insanımız o 1 Lira'ya bile muhtaç hale getirilmiştir. Bu milletin fakir fukarasından utanın. Utanın ve uyanın.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TURKEN Vakfı

TURKEN Vakfı, TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’de ve Birleşik Krallık’ta birlikte kurdukları vakıf olarak biliniyor.  

Vakıf hakkında TÜRGEV internet sitesinde, “ABD’ye ve İngiltere’ye gelen Türk öğrencilere başta konaklama ve burs olmak üzere imkanlar sağlayarak destek olmayı amaçlamakta, aynı zamanda kendi kültür ve değerlerini korumalarını hedeflemektedir” açıklaması yer alıyor. 

Vakfın “Öğrenciler için ilk evini” New York’ta açtığı ve 200 kişilik bir kompleks inşa etmeye başladığı ifade ediliyor. 

TURKEN Vakfı’nın başta New York olmak üzere Washington, Boston, Virginia, Syracuse şehirlerinde toplam 8 öğrenci evi ile yaklaşık 50 öğrenciye hizmet verdiği belirtiliyor.

CHP’li Özcan video çekmişti

CHP’li Yurter Özcan, TURKEN Vakfı’nın inşa ettiği binayı 2020’de bir video ile duyurmuştu. 

Özcan, “Dünyanın en pahalı mahallerinden birindeki bu inşaatın projesinde neler var? Bu civarda otel ve emlak fiyatları nasıl?” demiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU