CK Akdeniz Elektrik, Isparta'daki kesintiler için abone başına 108 lira tazminat ödeyecek

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Tüketiciyi mağdur eden bedelini öder" dedi

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, Isparta'da geçtiğimiz şubat ayında yaşanan elektrik kesintilerden etkilenen abonelerine tazminat ödeyecek / Kolaj: Independent Türkçe

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tamamladığı soruşturma kapsamında, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ Isparta'da yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle 3,2 milyon lira idari para cezası ve kesintiden etkilenen abonelere toplamda 15,6 milyon lira tutarında tazminat ödeyecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kurumun yaptığı açıklamaya göre, söz konusu şirketin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek düzeyde düşürdüğü tespit edildi.

Bu kapsamda, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'ye 1 milyon 618 bin 333 lira idari para cezası verildi.

Bu cezaya ek olarak denetimler esnasında şirket kayıtlarını denetime hazır bulundurmaması ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeleri zamanında sunmamasıyla ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 liraya ulaştı.

 Mağdur olan tüketiciye tazminat ödenecek

Soruşturma kapsamında Isparta'daki tüm kesinti kayıtları detaylı olarak incelendi ve şubatta 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 uzun süreli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.

Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, söz konusu uzun süreli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108 lira 96 kuruş, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307 lira 52 kuruşa kadar olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 lira tutarında uzun süreli kesinti tazminatı ödeyecek.

 "Tüketiciyi mağdur eden bedelini öder"

Açıklamada konuya ilişkin ifadelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Isparta'daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden hemen bir siyasi malzemeye dönüştürüldüğünü ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını dile getirdi.

EPDK'nin ilk günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da öyle oldu. EPDK, yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin hep dışında kalmaya gayret ediyoruz ve işimize bakıyoruz. Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz

Ne olmuştu?

3 Şubat'ta kentin yoğun kar yağışı alması ve hava sıcaklığının düşmesi üzerine kentin bir çok noktasında 3 gün boyunca süren kesintiler yaşanmıştı.Yaşanan kesintilerin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tarafından soruşturma başlatılmıştı. Ayrıca yaşanan kesintinin ardından  Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu Kovid-19 olduğu gerekçesi ile geçici olarak açığa alınmış ve tekrar bu göreve başlatılmamıştı.

CK Akdeniz hakkında

Antalya, Isparta ve Burdur bölgelerinde bulunan ve 2.9 milyona yakın kişinin elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, 2012’de yapılan ihale ile Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Limak Holding’in ortak girişimi olan CK Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’ye verilmişti.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU