Filistinli 16 yaşındaki genç, İsrail askerlerinin açtığı ateşle hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, başından ağır yara alan 16 yaşındaki Gays Refik'in kurtarılamadığı kaydedildi

Nablus kentinde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu başından ağır yara alan Gays Refik (16) hayatını kaybetti / Fotoğraf: Twitter

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde Filistinli bir genç, İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Filistin Sağlık Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, başından ağır yara alan Gays Refik'in (16) kurtarılamadığı kaydedildi.

Nablus'ta 100 kişi yaralandı

Filistin Kızılay Örgütü ise İsrail askerleri ile Filistinliler arasında Nablus'ta çıkan olaylarda 100 kişinin yaralandığını açıkladı. Olaylarda 2 kişinin gerçek mermiyle, 19 kişinin ise plastik mermiyle yaralandığını duyuran Filistin Kızılay Örgütü, diğerler kişilerin ise İsrail askerlerince atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini bildirdi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, gayri meşru Yahudi yerleşimcilerin Yusuf Türbesi'ne güvenli girişini sağlamak amacıyla Nablus kentine baskın düzenleyen İsrail askerleri ile buna engel olmak isteyen Filistinliler arasında olaylar çıktı.

Yusuf Türbesi anlaşazlığı

Nablus'un doğusundaki "Yusuf Türbesi"ni, kutsal bir mekan olarak kabul eden Yahudiler, Yusuf peygamberin kemiklerinin Mısır'dan getirilip burada defnedildiğine inanıyor.

Filistinli tarihi eser uzmanları ise birkaç yüzyıllık geçmişi olan türbenin Hazreti Yusuf'a değil, Yusuf Duveykat isimli Müslüman bir alime ait olduğunu iddia ediyor.

İsrail içinde son 3 haftada düzenlenen 4 saldırıda 14 İsrailli hayatını kaybetmişti. İsrail ordusunun, Batı Şeria'da düzenlediği baskınların ardından bölgedeki şiddet olayları artmış, bu süreçte en az 20 Filistinli hayatını kaybetmişti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU