Zeydan, Demirtaş'ın kalp krizi geçirdiği geceyi anlattı

"Ben yetişene kadar titremeleri şiddetlendi ve plastik sandalyeyle birlikte geriye doğru devrildi. Boynu duvara yapışık haldeydi"

Fotoğraf: Twitter

Eski HDP Milletvekili Abdullah Zeydan, bir dönem aynı koğuşta kaldığı eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kalp krizi geçirdiği süreci anlattı.

Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil’in kaleme aldığı ‘Demirtaş’ın Beyaz Sandalyesi’nde yer alan ifadelere göre Zeydan şunları anlattı:

Selahattin Başkan’ın erken uyanıp aşağı indiğini, kahvaltıyı aldıktan sonra yukarı çıkacağını düşündüm. Birkaç saniye sonra bir inleme sesi duyar gibi oldum. Emin olmak için hafifçe doğruldum, inleme sesini yeniden duyunca hemen yataktan fırladım ‘Başkan! Başkan!’ diye bağırarak merdivenlerden aşağı koştum.

Zeydan, Demirtaş’ı gördüğünde aralıklarla titrediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Aşağı indiğimde Selahattin Başkan’ı pencerenin önünde plastik beyaz sandalyede kendinden geçmiş, başı göğsünün sağ tarafına düşmüş şekilde aralıklarla titrediğini gördüm. Bu durumu görünce hemen yardım butonuna koştum. Sonra tam tersine yönelmiştim ki, ben yetişene kadar titremeleri şiddetlendi ve plastik sandalyeyle birlikte geriye doğru devrildi. Boynu duvara yapışık haldeydi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Demirtaş’ın kalp sorunu olduğunu da söyleyen Zeydan, tutuklandıktan kısa bir süre sonra da hastaneye götürüldüğünü belirtti.

Zeydan, titremenin bir anda kesildiğini gözlemlediğini ve bu esnada yardım butonuna birkaç defa bastığını söyleyerek şöyle söyledi:

İlk etapta tek elimde pek de şiddetli yapmadığım kalp masajını, bu kez iki elimle ve daha şiddetli yapmaya başladım. Tam o esnada odanın kapısı açıldı ve görevliler içeri girdi. ‘Hemen 112’yi arayın’ dedim. Bir memur koşarak dışarı çıktı. Bir diğeri, sehpanın üzerinde duran Selahattin Başkan’ın başının altına yerleştirmem için bana uzattı.

Bir süre sonra Demirtaş’ın kollarını hareket ettirdiğini gördüğünde içinin rahatladığını ifade eden Zeydan, Demirtaş’ın kendisini sakinleştirdiğini ifade ederek şunları söyledi:

Görevliler Selahattin Başkan’ı öyle görünce işin ciddiyetini anladılar. Biri savunmaya geçer gibi ‘Biz hemen geldik’ dedi. Bunun üzerine bağırarak ‘Ne hemeni lan!’ diye bağırdım. Durumdan ötürü şoke haldeydim. Öyle bir durumda bile Selahattin Başkan bana sakin olmamı, görevlilere de benim telaşlandığımı söyledi.

 

Sol Haber

DAHA FAZLA HABER OKU