Biden: ABD, Ukrayna'nın tarım ihracatı açığını doldurabilir

Biden, Ukrayna'nın dünyanın en büyük buğday üreticisi olduğunu ve şu anda silolarında bulunan 20 milyon ton tahılın Rusya nedeniyle ihtiyaç sahibi ülkelere ulaşamadığını söyledi

ABD Başkanı Biden, Illionois eyaletindeki bir çiftliği ziyaret ederek ülke içi üretimin önemi hakkında konuştu / Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna savaşı nedeniyle dünyanın önemli gıda tedarikini engellediğini belirterek, "ABD, Ukrayna'nın tarım ihracatı açığını doldurabilir" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Biden, Illionois eyaletindeki bir çiftliği ziyaret ederek ülke içi üretimin önemi hakkında konuştu.

ABD'nin ülke içinde artan enflasyonla mücadele ederken yurt dışında da Ukrayna savaşıyla ilgilendiğini dile getiren Biden, "Ukrayna savaşı dünyanın en önemli gıda kaynaklarını kesti" ifadesini kullandı.

Biden, Ukrayna'nın dünyanın en büyük buğday üreticisi olduğunu ve şu anda silolarında bulunan 20 milyon ton tahılın Rusya nedeniyle ihtiyaç sahibi ülkelere ulaşamadığını belirtti.

G7 ülkelerinin tüm dünyada gübre stokunu artırmak için çabalayacağının altını çizen Biden, "ABD, Ukrayna'nın tarım ihracatı açığını doldurabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Tahıl fiyatları zirve yaptı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ardından her iki ülkenin de çeşitli tarım ürünlerinin ihracatına kısıtlama getirmesi ve Ukrayna'nın bazı limanlarından ihracat yapılamaması nedeniyle uluslararası piyasalarda buğday başta olmak üzere tahıl ürünlerinin fiyatşları son yılların en yüksek seviyelerine çıkmış durumda. 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU