Beşiktaş'taki tarihi Hamidiye Çeşmesi inşaat firması tarafından yıkıldı, İBB işlem başlattı

Mahalle sakini Bülent Duranta, "Dikilitaş'ımızda 5 çeşme vardı. Kala kala bu çeşmemiz kaldı, onu da yıktılar. Söz verdiler 'yapacağız' diye. Zaman gösterecek yapacaklar mı" dedi

İstanbul Beşiktaş'taki Hamidiye Çeşmesi'nin, kentsel dönüşüme giren binanın inşaat firması tarafından izinsiz olarak yıkıldığı ortaya çıktı / Kolaj: Independent Türkçe

İstanbul Beşiktaş'taki Hamidiye Çeşmesi'nin, kentsel dönüşüme giren binanın inşaat firması tarafından izinsiz olarak yıkıldığı ortaya çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dikilitaş semtinde 1926'da yapılan ve 1970'lerde yer değişikliği sebebiyle Hora Sokak'a taşınan Hamidiye Çeşmesi'nin arka tarafında yer alan bir bina, kentsel dönüşüm kapsamında 17 Nisan'da yıkıldı.

İnşaat firması, binanın yıkımı sırasında mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait tarihi Hamidiye Çeşmesi'ni de yıktı.

Firmadan savunma: Tescilli değildi, yenisini yapacağız

İnşaatı yapan firmanbın yetkilisi ise yıkılan çeşmenin inşaat sahamızın içerisinde olduğunu ve tescili olan bir çeşme olmadığını savunarak, "Şu an zemin güçlendirmesi yapıyoruz. İnşaat bittikten sonra biz bu çeşmenin daha güzelini yapıp mahallenin hizmetine sunacağız" açıklaması yaptı.

Çeşmenin inşaat alanı içinde olduğu için yıkmak zorunda olduklarını açıklayan yetkili, "Arsa çekme paylarımız da ona göre ayarlanmış" bilgisini paylaştı.

Mahalle sakinlerinden tepki

Çeşmenin yıkılmasına bölge sakinleri tepki gösterdi.

Mahalle sakinlerinden Bülent Durantaş, doğma büyüme Beşiktaşlı olduğunu belirterek, "Dikilitaş'ımızda 5 çeşme vardı. Kala kala bu çeşmemiz kaldı, onu da yıktılar. Söz verdiler 'yapacağız' diye. Zaman gösterecek yapacaklar mı. Göreceğiz" dedi.

Çeşmenin yıkılma anını görmediğini dile getiren Durantaş, etrafı kapatılarak gece yıkıldığını söyledi.

Muharrem Karataş da çeşmenin yeniden yapılmasını istedi.

İBB işlem başlattı: Çeşmeyi tekrar yapacağız

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, çeşmenin yeniden yapılacağını kaydederek, "Evet maalesef dönüşüm şirketinin tescilli olmayan çeşmeyi yıkması üzerine sorumlular hakkında işlem yapıyoruz. Çeşmeyi tekrar yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU