Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a: Olayları önce sadece seyredip, ardından kamuoyunun nabzına göre şerbet vermek yerine; ivedilikle sorumluluk almalı

Saadet lideri, göçmenler konusunda bazı siyasilerin tavrının iktidara hizmet ettiğini ifade etti

Fotoğraf: AA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, göçmenler ve göçmenler üzerinden başlayan siyasi tartışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşananları önce sadece seyrettiğini ardından da kamuoyunun tavrına göre hareket ettiğini savundu.

Saadet lideri Twitter’dan Erdoğan’a “İvedilikle sorumluluk almalı ve olayların büyümesine engel olmalıdır” ifadesiyle çağrıda bulundu.

“Son günlerde, özellikle sosyal medyada, sığınmacılara yönelik nefret söylemlerini üzülerek takip ediyoruz” Karamollaoğlu şunları kaydetti:

Derinleşen ekonomik krizle birlikte sığınmacılara yönelik müsamahanın azaldığını, bazı kesimlerin de nefret söylemleriyle tepkileri daha da yoğunlaştırdığını görüyoruz. Fakat bilinmelidir ki, karşı karşıya kaldığımız tüm problemlerin birinci derecede sorumlusu olduğu gibi, göç konusunda da asıl sorumlu; kontrolsüzlüğü benimseyen iktidardır! Ak Parti iktidarı, kapsamlı ve toplumsal yapıyı zedelemeyecek bir göç politikası ortaya koyamamıştır. Hükûmet, her alanda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalmıştır!

Siyasilere uyarı

Hükümetin sınır güvenliğini sağlayamadığını ve bir göç politikası oluşturamadığını ifade eden Saadet lideri şöyle devam etti:

Buna rağmen; bazı siyasilerin, tüm yabancıları kriminalize etme çabalarını ise üzülerek izliyor ve asla doğru bulmuyoruz. Bu siyasilerin sığınmacılara yönelik söylemlerinin yol açtığı tepkisellik, hükûmetin seçim sürecine girerken aradığı güvensizlik ortamına hizmet etmekte ve siyasi mühendisliğe zemin hazırlamaktadır. Geldiğimiz noktada, hükûmetin göç konusundaki politikasızlığı ve artan ekonomik krizle birlikte bu durum sürdürülemez bir noktaya gelmiştir.  Hükûmetin kontrolsüz göç politikası, yasal yollarla ülkemizde bulunan sığınmacıları da zor durumda bırakmaktadır. Ekonomik ve sosyal sıkıntıların faturası mültecilere değil, hükûmete kesilmeli ve bizzat hükûmetten hesap sorulmalıdır.  İktidar, bir an evvel sınır güvenliğini sağlamalı ve toplumun geleceğe yönelik endişelerini giderecek kapsamlı bir göç politikası ortaya koymalıdır. Hükûmete yönelik eleştirileri bir kenara bırakıp, mültecileri hedef gösteren siyasiler ise ırkçı ve nefret dolu söylemlerinden vazgeçmelidir.

“Unutulmasın ki, tarihe kara leke olarak geçen üzücü olaylar, genelde sonucu hesap edilmeyen sorumsuzca sözlerden kaynaklanmıştır” diyen Karamollaoğlu şu ifadeleri kullandı:

Bu nedenle başta siyasiler olmak üzere herkes yaşadığımız zor günleri de dikkate alarak, toplumun dinamiklerine kast edecek sözlerden ve eylemlerden kaçınmalıdır. Özellikle de birbirlerini ucuz kahramanlıklarla parlatmaya çalışan siyasiler akıllarını başlarına devşirmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı olma sıfatını taşıyan birisi ise, bu tarz süreçlerde herkesten çok daha hassas ve duyarlı davranmalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da olayları önce sadece seyredip, ardından kamuoyunun nabzına göre şerbet vermek yerine; ivedilikle sorumluluk almalı ve olayların büyümesine engel olmalıdır. Bölgemizdeki ülkelerle normalleşmeden ve iç çatışmalar durmadan bu sorunların çözümü mümkün değildir; bu husus da iyi idrak edilmelidir.  Son olarak, herkesi aklıselime ve sağduyuya davet ediyorum.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU