Raul Castro, Trump yönetimini topa tuttu

Castro, devrimin 60. yıldönümünde düzenlenen törende konuştu

Sarah Harvard - The Independent

Küba, devrimin 60. yılını kutlarken ABD’ye sert mesajlar gönderen Komünist Parti lideri Raul Castro, Trump yönetimini, ülkesiyle geçmişteki gibi karşılıklı bir cepheleşmeye dönmemesi ve Latin Amerikalıların iç işlerine karışmaması konusunda sert dille uyardı.

Raul Castro, ağabeyi Fidel Castro ile birlikte 1959 yılında ABD destekli diktatörlüğü devirmek için mücadele eden muhalif savaşçıları yönetti ve Soğuk Savaş’ın zirvede olduğu bir zamanda ABD’den bir taş atımlık mesafede komünist bir ülke inşa etti.

Onlarca yıl boyunca Latin Amerika’da sol hareketlerin fitilini ateşlemiş olan Küba Devrimi’nin 60. yıldönümü, aşırı sağcı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun göreve başlamasıyla birlikte hızla sağa dönüşün yaşandığı bir zamana denk geldi.

Küba’nın en yakın müttefikleri olarak görülen Venezuela ve Nikaragua, siyasi krizin hâkim olduğu bir karışıklık döneminden geçiyor. Ada ülkesiyle ilişkileri normalleştirmeye çalışan Barack Obama’nın ardından yönetimi devralan Trump ise Küba üzerindeki ambargoyu sertleştirme arayışında.

ABD yönetimine, ağabeyinin 60 yıl önce zaferini ilan ettiği Santiago de Cuba’dan mesaj yollayan Raul Castro, “Kuzey Amerika hükümeti bir kez daha Küba’yı karşısına alan bir yola giriyor” dedi.

“Bu yönetimin üst düzey yetkilileri, artan bir şekilde bölgedeki tüm sorunlardan Küba’yı suçlama arayışında” diyen Castro, tam tersine sorunların kaynağı olarak “acımasız neoliberal politikalar”ı işaret etti.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, 2018 Kasım ayında yaptığı açıklamada, “zorbalık troykası” olarak nitelendirdikleri Küba, Venezuela ve Nikaragua’ya karşı daha sert bir tutum izleyeceklerini bildirmişti.

Halefi Miguel Diaz-Canel’in geçtiğimiz yıl aralık ayında mecliste yaptığı açıklamalara destek veren Castro, Küba’nın bu yılki gerçek mücadelesinin ekonomiyle ilgili olduğunu ifade etti.

Castro devlet başkanlığı boyunca ekonomiyi güçlendirmek için bir dizi reform yapsa da ekonomi devletin ağırlığını koruduğu bir alan olarak kalmaya devam ediyor. 

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Elvide Demirkol

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU