Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bayramları tatil gibi kullanmamak lazım

"Bu bayram günlerini fırsat bilip görüşmeleri, ziyaretleri sıklaştırmak lazım"

Fotoğraf: AA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayramların ibadet ve sevinç günleri olduğunu belirterek, "Bu bayram günlerini fırsat bilip görüşmeleri, ziyaretleri sıklaştırmak lazım. Tatil gibi kullanmamak lazım" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Erbaş, ramazan ayının son iftarında Diyanet TV ekranlarından canlı olarak yayımlanan "İftarı Beklerken" programına konuk oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Süleymaniye Camii'nin bahçesinden yayınlanan programda sunucu Necip Karakaya'nın sorularını cevaplandıran vatandaşların ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik etti.

Erbaş, hem bayrama ulaşmanın sevincini ve heyecanını hem de Ramazan ayının bitmesinin hüznünü yaşadıklarını söyledi.

Ramazan ayının aynı zamanda bir disiplin eğitimi olduğunu ifade eden Erbaş, "İftar sofrasında oturduğunuz zaman o bir dakikayı beklemek zorundasınız. Burada disiplini öğretiyor, sahur da aynı şekilde. Namaz vakitleri de esasında bize bunu öğretiyor. Bu vakitlere uymak da insanı disipline ediyor. İbadetlerin hangi tarafından alıp onu tahlil etmeye çalışsak mutlaka bir hikmet görüyoruz. İbadetlerin hikmeti saymakla bitmez" dedi.

Bayramların önemine değinen Erbaş, "Bayramlar ibadet ve sevinç günleridir. İmkanı olanlar sıla-i rahim için memleketlerine giderler. Bu bayram günlerini fırsat bilip görüşmeleri, ziyaretleri sıklaştırmak lazım. Tatil gibi kullanmamak lazım" dedi.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU