Kılıçdaroğlu: Halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım

CHP lideri, “Söyleyeceklerim, halkın bu adaletsiz düzene karşı yükselttiği sestir” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: Twitter

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte elektrik faturalarını ödemedikleri gerekçesiyle enerjilerinin kesilmesinin ardından küçük tüple çalışan lamba eşliğinde karanlıkta açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Yani fırtınanın tam gözündeyiz. Saraylı eşkıya holdinglerin cepleri dolacak diye, halkın elektrik gibi, gıda gibi temel hakları gasp edildi bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bir bölümünü 5’li çeteye verdiler” dedi.

“Mesela sadece birine bakalım... Cengiz Holding, 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin TL değerinde, 37 ayrı elektrik enerjisi ihalesi almış” diyen CHP lideri şöyle devam etti:

Adrese teslim 37 ihale sonucu kazandığı milyarlarla, halkın mutfağına göz koymuş. Sevgili halkım, Cengiz gibiler paralarına para katarken, milyonlar faturalarını ödeyemeyecek hale getirildi. Açgözlü çetelere karşı insanlar çok öfkeli. Girdiğimiz bu çağın ismi zaten  “Öfke Çağı.” Dünya da aynı girdabın içinde...

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tüm dünyada zengin azınlıkların halkların sosyal, siyasi ve çevresel refahını baltaladığını temel insan haklarını gasp ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Vatandaştan alıyorlar, alıyorlar, alıyorlar, servetlerine servet katıyorlar... Sevgili halkım, dünyanın en zengin 26 insanının serveti, dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit. Zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul hale geliyor. Bakınız, bu zenginler, servetlerinin yüzde 1’ini bağışlasalar, dünyada okula gidemeyen tüm çocukların; hem eğitim masrafları hem de sağlık hizmetlerinin tümü karşılanır... Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyadaki bütün demokratların, adalet peşinde koşanların, demokrasiyi savunanların da; bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor. Zengini daha zengin; fakiri daha da fakirleştiren bu sistem artık miadını doldurdu... Neoliberalizm artık can çekişiyor. Sıradan insanların, “Hiç kimse” olarak görülenlerin öfkesine yenilmek üzere. Onun için imkânsız görünen düşüncelerin, fikirlerin zamanı gelmiştir. Günümüzde devletler, Fakirleşen vatandaşın temel ihtiyaçlarını koruma altına almakla yükümlüdürler. Bu, millete yatırımdır. 21’inci yüzyılda, temel ihtiyaç harcamalarına  masraf gözüyle bakılamaz. Halkın temel hakları da açgözlü çetelere, holdinglere bırakılamaz.

“Faturalarını ödeyemeyecek kadar yoksullaşmış, işe, aşa, eğitime adil bir şekilde ulaşamayan bir toplumdan refah çıkmaz, dünyada da huzur olmaz” uyarısında bulunan CHP lideri, “Sevgili halkım, temel ihtiyaçlar karşılanırsa adalet adalettir. Ancak o zaman ülkeler kalkınır, refah üretilir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Devleti yönetenler, ülke zenginliğini hakkaniyetli dağıtmak zorundadırlar.. İşte ben, bu açgözlü politikacıların yarattığı adaletsizliğe karşı karanlıktayım. 4 milyona yakın abonenin elektriği kesilmiş Türkiye’de, onların sesi duyulsun diye bu yola girdim. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı da değildi. Bu bir direniştir; bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem, ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir. Ama aynı zamanda dünyanın tüm demokratlarına da bir çağrıdır.

1 hafta karanlıkta kalacaklar

“Eşimle birlikte, bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız” diyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Sevgili halkım, adalet için kilometrelerce yürüdüm. Halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım.  Tereddüt ediyor muyum? Asla! Ben ne ağzımda gümüş kaşıkla doğdum ne de sonradan saraylara yerleşip sefa içinde yaşadım. Buradan dünyadaki tüm demokratlara sesleniyorum: Onlar da samimiyse, onlar da adalete inanıyorlarsa eğer; halkları için gerektiğinde acı çekmeyi, eyleme geçmeyi bilsinler. Adaletsizliğe başkaldırmayı bilsinler.

Erdoğan’a çağrı: Enerjide KDV’yi sıfırla

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen CHP lideri, “Elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yaptığın zamları derhal geri çek. Enerjide KDV’yi sıfırla. Toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin / elektrik tüketimini, enerji çekleri ile karşıla... Sevgili halkım, hiç kimse merak etmesin... Karanlıkları mutlaka aydınlığa çıkaracağız. Azim ve kararlılıkla...” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU