Birleşik Krallık ve Rusya arasında BM Güvenlik Konseyi krizi

BMGK dönem başkanlığını devralan Birleşik Krallık, Rusya'nın talebini reddetti

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) dönem başkanlığını devralan Birleşik Krallık, Rusya'nın 4 Nisan'da talep ettiği Ukrayna toplantısını kabul etmedi.

Birleşik Krallık, BM Güvenlik Konseyi nisan ayı dönem başkanlığını devraldı.

Rusya, Buça'daki sivil ölümleri ile "soykırım ve savaş suçu" suçlamalarının ardından BM Güvenlik Konseyini 4 Nisan'da toplantıya çağırdı.

BMGK dönem başkanı Birleşik Krallık ise Rusya'nın bu talebini kabul etmeyerek, konunun konseyin gündeminde olduğu üzere bir gün sonra 5 Nisan'da görüşülmesine karar verdi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Birleşik Krallık'ın Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, konseyin 5 Nisan'da toplanarak, Buça da dahil Ukrayna'da artan savaş suçu kanıtlarını görüşeceğini söyledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, BMGK toplantı taleplerinin reddedilmesi üzerine düzenlediği basın toplantısında, Birleşik Krallık'ı BMGK başkanlığını "kötüye kullanmakla" suçladı ve bu durumun "utanç verici" olduğunu belirtti.

Nebenzia, Buça'daki sivil ölümleri ve "savaş suçu" iddialarını ise reddederek, kentin Rus güçlerinin kontrolü altında olduğunda hiçbir sivilin şiddet olayı ile karşılaşmadığını ve zarar görmediğini savundu.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU