SP'den "Erbakan hayatta olsaydı, Erdoğan'ın alnından öperdi" diyen AK Partili Turan'a yanıt: Hocamız sizin döneminizde ev hapsinde yaşadı

"Olmayanı olmuş gibi göstermeye çalışmak ve söylenmeyeni söylenmiş gibi aktarmak bir Müslümana, hem de mübarek Ramazan günlerinde yakışmaz"

Recep Tayyip Erdoğan, 1998 yılında Necmettin Erbakan'ın genel başkanı olduğu Fazilet Partisi'nden faksla gönderdiği dilekçe ile istifa etmişti / Fotoğraf: AA

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, katıldığı bir canlı yayında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun  "Erbakan hoca yaşasaydı, CHP ile birlikte olurdu" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Erbakan hoca dedikleri gibi hayatta olsaydı teravihin ilk gününü Ayasofya'da kılar, sayın Erdoğan'ın da alnından öperdi" diyen Turan, şu şekilde konuştu:

Erbakan hocanın ömrü Ayasofya açılsın demekle geçti, bunu Erdoğan açtı. Erbakan hocanın ömrü Taksim Camii açılsın diye geçti, Bunu Erdoğan açtı. Erbakan hocanın ömrü savunma sanayii diyerek geçti. Bunu Erdoğan yaptı. Erbakan hocanın ömrü IMF'siz Türkiye diyerek geçti. Bunu Erdoğan yaptı. Erbakan hocanın ömrü bölgemizde büyük güç olalım D8 diye geçti. Daha ötesini sayın Erdoğan yaptı. Erbakan hocanın ömrü bağımsız Türkiye diyerek geçti. Bağımsızlığın kralını, en iyisini en iddialısını bugün Erdoğan hayata geçiriyor. O yüzden Erbakan hocanın duracağı yer bellidir. Temel beyin duracağı yer bellidir. Ben isterim ki daha sakin daha makul bu işi değerlendirsinler. Tek başına Ayasofya'nın açılması bir ömür Erdoğan'ı sevmek sebebidir

SP Sözcüsü Aydın'dan Turan'a yanıt

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın açıklamalarına yanıt Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın'nda geldi.

"Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da; “Erbakan Hoca yaşasaydı…" diye cümleler kurarak, Erbakan Hocamızın hayatta olduğu dönemlerde kendilerinin neler yaptıklarını unutturacaklarını sananlar kervanına katılmış. Anlaşılan bu kervan, seçimler yaklaştıkça daha da büyüyecek” diyen SP Sözcüsü Aydın, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle Genel Başkanımıza veya bir başka insana gösterilecek hürmetin en değerlisi; sözlerini çarpıtmamak ve iftirada bulunmamaktır. Olmayanı olmuş gibi göstermeye çalışmak ve söylenmeyeni söylenmiş gibi aktarmak bir Müslümana, hem de mübarek Ramazan günlerinde yakışmaz!

"'Erbakan Hocamız yaşasaydı' şeklinde cümle kuranların, Erbakan Hocamızın hayatta olduğu dönemler ne yaptıkları ise kamuoyunun malumudur ve Ethem Sancak da geçtiğimiz günlerde bu malumu bir kez daha ilan etmiştir" diyen Aydın, açıklamalarına şöyle devam etti:

Erbakan Hocamız yaşasaydı ne olurduyu konuşacaksak; Erbakan Hocamız yaşarken ne oldu; bunları iyi idrak etmek gerekir.

Hocamız;

  • Sizin döneminizde ev hapsinde yaşadı,
  • “Tekerlekli sandalye..” gibi çirkin cümlelere muhatap oldu,
  • ‘Saadet Partisi Genel Başkanı' olarak vefat etti.

Sözün özü: Erbakan Hocamız hayattayken ağır ithamlarda bulunan sizler, bugün Erbakan Hocamız hayatta olsaydı; tıpkı bugün Saadet Partisi'ne ve Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu'na kurduğunuz cümleleri bu kez de Erbakan Hocamız hakkında kuracaktınız!

Dün Erbakan Hocamızın durduğu yerden ve politikalarından rahatsız olan sizler, bugün de Saadet Partisi'nden rahatsız ve tedirgin oluyorsunuz; yani değişen bir şey yok!

Bilesiniz ki; hakkı ve hakikati “politik ağız”la örtemez ve geçmişten bugüne süreklilik arz eden bu kutlu yürüyüşü “siyasi kurnazlık”la engelleyemezsiniz!

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU