RTÜK'ten kanallara Sezen Aksu "uyarısı": Milli manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçaları için ikazda bulunduk

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, uyarının "kanallar zarar görmesin diye" yapıldığını kaydetti

Fotoğraf: AA

"Şahane Bir Şey Yaşamak" şarkısında geçen "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" sözleri nedeniyle hedef gösterilen Sezen Aksu için RTÜK devreye girdi. RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu müzik yayını yapan kanalları arayarak "uyarılarda" bulundu. 

Uslu’nun, kanal yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Aksu’nun şarkısını yayınlamaları durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşabileceklerini ifade ettiği bildirildi.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Uslu’nun ayrıca "Milli ve manevi değerlere aykırı tüm şarkılar için" aynı talepte bulunduğu kaydedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Müzik yayıncılarına yönelik uyarı telefonu hakkında konuşan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, görüşmelerin "kanallar zarar görmesin diye" yapıldığını öne sürdü.

"Durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar"

"Sezen Aksu'nun kamuoyunun gündemine gelen şarkısı ile alakalı bir uyarıda bulunduk" diyen Uslu, açıklamasında şunları söyledi:

Katiyen ‘Sezen Aksu yayınlamayın’ diye bir talimatımız olmadı zaten hukuken böyle bir yetkimiz de yok. Şarkı incelemeye alındı, takdiri kuruluşların kendilerine ait olmak üzere mağdur olmamaları için tedbirli davranmaları konusunda ikaz ettik. Çünkü bu defa bir sorun tespiti varsa ve işlem yapmamız gerekecek, durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar. Bu arada sadece bu şarkı ile de ilgili değil milli manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçalarının çalınmaması konusunda da genel bir ikazda da bulunduk. Biz yayın kuruluşlarını genelde önden uyarırız. Mağdur olmamaları için. Ama hiçbir yayının da yayınlanıp yayınlanmamasında karar bize ait değildir. Biz ikaz ettik, takdir medya kuruluşlarımızındır.

 

Birgün

DAHA FAZLA HABER OKU