HDP'li Oluç'tan "Semra Güzel" yanıtı: Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla demokratik siyasete darbe vurulması doğru değil

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, "HDP'nin şiddetle, çatışmayla bir alakası yoktur. HDP'yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir" diye konuştu

Fotoğraf: AA

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı Volkan Bora ile beraber çekildiği fotoğrafların basına servis edilmesinin ardından Güzel hakkında dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin hazırlanan fezlekeye değinen Oluç, fezlekelerin bu hafta TBMM Karma Komisyonunda görüşülmeye başlanacağını anımsattı.

Oluç şunları kaydetti:

Komisyonda görüşlerimizi açıklayacağız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla demokratik siyasete darbe vurulması, tasfiye edilmesi çabaları doğru değil. Demokratik siyaset zeminindeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. HDP'nin şiddetle, çatışmayla bir alakası yoktur. HDP'yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Üçüncü İttifak'ta Millet İttifakı'nı oluşturan partiler yok"

Oluç, bir soru üzerine, HDP'nin de içinde bulunduğu bazı partilerin yarın bir araya gelerek "bir üçüncü yol, üçüncü ittifak arayışının nasıl olabileceğine dair görüş alışverişinde bulunacaklarını" belirterek, bu partiler arasında Millet İttifakı'nı oluşturan ve Mecliste grubu bulunan partilerin yer almadığını bildirdi.

thumbs_b_c_a4579a67b12bc77364fe6b84ed3b59a7.jpg
 HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç: HDP'yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir. Fotoğraf: AA

"Kaldırın ÖTV'yi 84 milyon rahatlasın"

Öte yandan Oluç bütçe açıklarının bütçe açıklarının büyük olmasının "kamu bütçesi açısından çanların çaldığını gösterdiğini" öne sürdü. Geçen yıl 180 milyar lira faiz ödemesi yapıldığını belirten Oluç, "Haramı 180 milyar ediyorsa helalinden korkmak gerekir" dedi.

ÖTV gelirlerinin 2022 yılında 220 milyar lira olarak beklendiğini ifade eden Oluç, "Yandaşlara, beşli çeteye, vergi istisnası verilen miktar ise 335 milyar Türk lirası. Kaldırın ÖTV'yi 84 milyon rahatlasın. Yandaşlarınıza vergi muafiyeti sağlamaktan da vazgeçin" diye konuştu.

Dış borçların da ciddi sorun oluşturmaya devam ettiğini savunan Oluç, k​​​​​ur korumalı mevduat uygulamasıyla birlikte, dövizin bozdurulup Türk lirasına geçildiğini göstermediğini kaydetti. "Kimse dolarını bozmuyor çünkü bu iktidara güvenmiyor" görüşünü öne süren Oluç, "Türk lirasında olanlar bari dolara dönmeye devam etmesin diye önlemler almaya çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

Gerçek kişilerden sonra tüzel kişilerin de döviz hesaplarını bozmasını istediklerini ve buna ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini aktaran Oluç, "Kişiler yetmedi, şirketlerin dövizlerine el uzatıyorlar. Dua edelim de FED faizleri çok yükseltmesin. Yoksa Türk lirasını, ruhuna Fatiha okuma durumuna getireceksiniz" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU