Belçika, Yahudilerin yakılması çağrısında bulunan imamı sınır dışı etti

Sınır dışı kararı Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mehdi tarafından doğrulandı

Belçika'daki Faslı İmamlar Birliği'nin başkanı olan İmam Mohamed Toujgani , Belçika'nın iç istihbarat teşkilatı tarafından gözetleniyordu / Fotoğraf: vrt.be

Belçika hükümeti perşembe günü yaptığı açıklamada, 2009 yılında bir videoda "Yahudilerin yakılması" çağrısında bulunan Faslı bir imamın, ekim ayında Belçika'da ulusal güvenlik tehdidi olarak belirlendiğini ve sınır dışı edildiğini açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İlk olarak Belçikalı yayın kuruluşu VRT tarafından açıklanan sınır dışı etme, Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mehdi tarafından doğrulandı.

Belçika'daki Faslı İmamlar Birliği'nin başkanı olan Toujgani, Belçika'nın iç istihbarat teşkilatı tarafından gözetleniyordu.

İmam Mohamed Toujgani geçen yıla kadar Belçika'daki Müslümanlar için en büyük ibadet yerlerinden biri olan Molenbeek'teki Al-Khalil camisinde vaaz veriyordu.

"Ulusal güvenliğimizi tehdit edenlere müsamaha göstermeyeceğiz" 

Mehdi, belirlediği 10 yıllık sınır dışı yasağının güvenlik servislerinden gelen bilgilere dayanarak ve ulusal güvenliğe yönelik ciddi tehlike belirtileri nedeniyle aldığını ifade etti.

Mehdi, Belçika parlamentosunun bir oturumunda yaptığı konuşmada, "Bu adam muhtemelen Belçika'daki en etkili vaizdi. Ulusal güvenliğimizi bölen ve tehdit edenlere müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.

Mehdi, milletvekillerine Toujgani'nin artık Belçika'da olmadığını açıkladı. 

VRT'ye göre, Toujgani sınır dışı edilmesine itiraz etmeyi planlıyor.

 

Şalom

DAHA FAZLA HABER OKU