Virginia Giuffre: Prens Andrew'un cinsel saldırıdan yargılanması bir fırsat

Açıklamaları Kraliçe'nin oğlunu askeri unvanlardan ve kraliyet himayesinden men etmesini takiben geldi

(SDNY/AFP)

Virginia Giuffre, ABD'li bir yargıcın Birleşik Krallık Kraliçesi'nin oğluna açtığı davasının devam etmesine izin vermesi üzerine Prens Andrew hakkındaki cinsel saldırı yargılamasının "gerçeği ortaya çıkarmak için bir fırsat" olacağını söyledi.

Giuffre'nin Andrew'un davanın reddi talebinin bir federal yargıç tarafından reddedilmesi hakkındaki ilk yorumları, Kraliçe'nin Andrew'u askeri unvanlar ve kraliyet himayelerinden men etmesinin ardından geldi.

Giuffre konuyu perşembe gecesi paylaştığı bir dizi tweet'le ele aldı ve davanın mahkemeye taşınmasından "memnun olduğunu" söyledi.

Twitter'da şöyle yazdı:

Yargıç Kaplan'ın, Prens Andrew aleyhindeki davamın ilerlemesine izin veren dünkü kararından memnunum. Gerçeği ortaya çıkarmayı sürdürme fırsatına sahip olacağım için mutluyum ve olağanüstü hukuk ekibime son derece minnettarım.

Azimleri, beni ve diğer birçok kişiyi incitenlerden adalet aramama yardımcı oluyor. Amacım her zaman zenginlerle güçlülerin kanunların üzerinde olmadığını ve hesap vermeleri gerektiğini göstermek oldu.

 


Giuffre "Bu yolda yalnız değilim, cinsel istismar ve insan ticaretinden hayatta kalan sayısız başka kişiyle birlikte yürüyorum" diye ekledi.

Günün önceki saatlerinde Buckingham Sarayı, York Dükü'nün artık davada "sivil vatandaş" olarak savunma vereceğini duyurdu ve herhangi bir resmi yetkiyle Majesteleri (HRH) olarak anılmasına son verileceği düşünülüyor.

Saraydan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kraliçe'nin onayı ve kabulüyle, York Dükü'nün askeri unvanları ve kraliyet himayeleri Kraliçe'ye iade edilmiştir.

York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve bu davada sivil vatandaş olarak savunma verecektir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Giuffre, 61 yaşındaki Andrew'a karşı gençken New York'ta kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla dava açmıştı.

Giuffre, ABD yasalarına göre reşit sayılmadığı 17 yaşındayken, hüküm giymiş pedofil Jeffrey Epstein tarafından Andrew'la seks yapması için kaçırıldığını iddia ediyor.

Andrew tüm iddiaları şiddetle reddetti.

Önceki günlerde Yargıç Lewis Kaplan kararında şöyle yazmıştı:

Giuffre'nin şikayeti ne 'anlaşılmaz', ne 'belirsiz' ne de 'muğlak'.

Belirli koşullarda, tanımlanabilir üç farklı yerde ayrı ayrı cinsel istismar vakaları olduğunu iddia ediyor. Bu cinsel istismarı kime atfettiğini belirliyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU