Besim Tibuk: Ramazan ayı kışa sabitlenmeli, oruçta su içmek serbest bırakılmalı

Eski Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Tibuk, Müslümanların rahat oruç tutabilmesi için ramazanın kış aylarına sabitlenmesi, oruç sırasında da suyun serbest bırakılması gerektiğini savundu

Eski Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Besim Tibuk, gazeteci Hasan Erçakıca ile Kanal Serbesti isimşi  YouTube kanalında ramazan ayı ve Hac ile ilgili önerilerde bulundu.

Ramazan ayında oruç tutan Müslümanların, özellikle yazın uzun günler ve hava sıcaklığı nedeniyle sıkıntı çektiklerini savunan Tibuk, "İnsanlar neden eziyet çeksin? Hep kışta olsun. Takvimin düzeltilmesi lazım. Yazın oruç tutmak kolay mı? Bir de su içmiyorsun ya. Bir kere oruçta su içmeyi serbest bırakmak lazım" dedi.

"Suudi Arabistan'a en serin havanın olduğu Şubat-Mart'ta gidilsin"

Hac ibadeti tarihinin de sabitlenmesi gerektiğini belirten Tibuk şunları söyledi:

Bu kadar tarihte takvimlere düzenleme olmuş, Müslümanlar halen Sümerler'in Ay takvimini kullanıyor. Sümerler 10-11 gün düzeltme yapıyor, onu da yapmıyorlar. Bir de hac olayı var. Sen, yaz ayında hacca gitmenin ne olduğunu düşünebiliyor musun? Suudi Arabistan'da, o sıcakta. Müslüman bilginlere tavsiyem, oturup bir içtihat çıkarsınlar. Desinler ki biz Gregoryen takvimini kullanıyoruz. ama eski adlarını muhafaza ediyoruz. Ramazan ayı Aralık ayına denk gelecek. O zaman da hac 2.5 ay sonra Mart ayına denk gelecek. Suudi Arabistan'da en serin hava. Böylece Müslümanları büyük bir eziyetten kurtarıyorsun.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU