TİP, Diyarbakır İl Başkanı'na yapılan saldırıyı protesto etti: Bize sokaklarımızda kurulan pusuları boşa düşüreceğiz

TİP Diyarbakır İl Örgütü tarafından, İl Başkanı Sargın'a düzenlenen saldırıya karşı basın açıklaması yapıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın'a yapılan bıçaklı saldırıyı basın açıklaması ile protesto etti / Fotoğraf: TİP

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, 5 Ocak Çarşamba günü işten çıkıp  evine gittiği esnada, evinin önünde bıçaklı saldırıya uğradı.Sargın'ın saldırıyı hafif yaralı şekilde atlattığı öğrenildi. TİP üyeleri, il başkanına düzenlenen saldırıyı protesto etmek için bugün TİP Diyarbakır İl Örgütü önünde bir basın açıklaması düzenledi. TİP'ten yapılan açıklamada saldırganların Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yapılan açıklamada, yaşanan saldırı öncesinde bir süredir üniversite öğrencisi olan TİP üyelerinin tehdit edildiği vurgulanırken, TİP'in bu tehditler karşısında mücadelede ısrarlı olduğunun altı çizildi.

Saldırıyı düzenleyen çetelerin Deniz Poyraz'ın katilinden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler ile binasına saldıran saldırgandan tanındığının ifade edildiği açıklamada, "AKP ve suç ortağı MHP'nin ülkeyi yıkıma sürüklediği ve ülkede yaşayan her bir yurttaş için memleketi daha da yaşanmaz bir hale getirdiği" söylendi.

Bu suç örgütü ile mücadeleden asla vazgeçilmeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Emekçilerin hayatlarını kâbusa çeviren bu organize suç örgütü ile mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" denildi.

TİP Diyarbakır il komite üyesi Mehmet Mahir Karadeniz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Önceki gece saat 21.30 gibi Türkiye İşçi Partisi Diyarbakır İl Başkanımız kimliği belirsiz iki şahıs tarafından işten dönerken evinin önünde kurulan pusuda bıçakla yaralanmıştır. Beş günden beri üniversitede arkadaşlarımız takip edilerek taciz edilmiş, sosyal medya hesaplarına tehdit mesajları gönderilmiştir.

Ülkü Ocaklarının, üniversiteler açıldığından beri özellikle kadın öğrencileri tehdit ve şantajla taciz ettiğini, üniversitede öğrenci temsilciliklerine aday olan arkadaşlara baskı kurarak kendi adaylarının seçilmesini gayrimeşru yollarla sağlamaya çalıştığını biliyoruz. Türkiye İşçi Partisi'ne ulaşan birçok mesajda bu açık tehditlere tanık olduk.

Ülkü Ocaklarına mensup olduğunu bildiğimiz bir faşist öğrenci yoldaşlarımızı sosyal medya hesaplarından arayarak, “İl başkanınızla görüşeceğim, seni yakalarsam diz kapaklarını sökeceğim” diyerek açıkça tehditte bulunmuş ve partililerimize yönelik tehdit ve taciz boyutunda takip trafiği başlatmıştır.

Türkiye İşçi Partisi binlerce yoldaşı, dostu, gönüllüsü ile Saray Rejimi ve onun tetikçi ortağına karşı mücadelede ısrarlıdır.

Biz bu eli kanlı çeteyi ezelden beri tanıyoruz. Deniz Poyraz yoldaşımızın katillerine yönelik hiçbir adım atmayan siyasal iktidar, bu çeteleri açıkça kollamaktan geri durmamıştır. HDP Bahçelievler İlçe binasına yapılan silahlı saldırı sonucu tutuklanan Muhammed Eren Sütçü üç gün dahi beklemeden serbest bırakılmış; saldırılar olağan, hatta meşru gösterilmiştir. AKP ve suç ortağı MHP, ülkeyi yıkıma sürüklerken emekçilerin, ezilen halkların, gençlerin, kadınların tüm kazanımlarına el koymuş, ülkeyi bir talan cennetine çevirmiştir.

Bu kara bulutlar bertaraf edilecek, bu abluka dağıtılacak ve bir kez daha söylüyoruz ki bu düzen değişecektir.

Emekçilerin, yoksul Kürt halkının, kadınların yaşam hakkını savunan Türkiye İşçi Partisi bu düzeni değiştirecek biricik seçenektir.

Bizler dostlarımız, yoldaşlarımız ve halkımızla beraber bir emekçi cumhuriyetini yaratmanın mücadelesini sürdürürken bu kanlı pusuları, bu faşist saldırıları da bertaraf edeceğiz.

Diyarbakır gibi mücadelenin kalbinin attığı bir şehirden eli kanlı faşist çete örgütlenmesine bir kez daha sesleniyoruz: Bize sokaklarımızda kurulan pusuları boşa düşüreceğiz.

Emekçilerin hayatlarını kâbusa çeviren bu organize suç örgütü ile mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bize tenha sokaklarda pusu kuran bu kirli suç örgütüne karşı bir arada durmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onlar sokakta pusu kurarken bizler her gün yeniden okullarda, emekçi mahallelerinde, iş yerlerinde var olacağız.

Vardık, varız, var olacağız!

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU