Trump, kongre baskınının yıldönümünde yapacağı konuşmayı iptal etti

Eski ABD Başkanı, 15 Ocak'ta bir miting düzenleyeceğini açıkladı

Fotoğraf: AA

Eski ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl 6 Ocak'ta yaşanan Kongre baskınının yıldönümü nedeniyle yapmayı planladığı konuşmayı iptal etti.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Florida'da yaşadığı Mar-a-Lago'dan 6 Ocak'ta yapacağı konuşmayı iptal ettiğini duyurdu.

Arizona'da 15 Ocak'ta bir miting düzenleyeceğini kaydeden Trump, Kongre baskını dahil birçok "önemli konuyu" burada konuşacağını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 ABD Başkanı Joe Biden da saldırının yıl dönümünde yapacağı konuşmada demokrasinin karşı karşıya olduğu tehditlere karşı uyarılarda bulunacak.

Ne olmuştu?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve Donald Trump destekçileri 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında biri polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Donald Trump, şubatta Senato'daki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.

Komite, Trump'a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, komitenin çağrılarına uymayan Trump'ın eski Danışmanı Steve Bannon ve eski Özel Kalemi Mark Meadows ise "Kongreyi tahkir" ile suçlanmıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU