Kılıçdaroğlu: TÜİK, kuaföre döndü

"Yarın açıklanacak enflasyonun en makyajlı hali bile korkunç olacak"

Fotoğraf: Twitter / @CHPfotograf

Türkiye yeni yıla zam üstüne zamla girerken gözler Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yarın açıklayacağı enflasyon verisinde. Piyasalar enflasyonun yıllık olarak yüzde 30’un üzerine çıkmasını beklerken verileri tartışma yaratan TÜİK’le ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan eleştiri geldi. CHP lideri kurumun “rakamlara makyaj yaptığını” belirterek “TÜİK, kuaföre döndü” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ev emekçisi kadınlar ile birlikte partisinin genel merkezinde bir açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP liderinin konuşması şöyle:

Buradan ilan ediyorum. Birinci önceliğim hane ekonomisini yani iç ekonomiyi korumak olacaktır. Kadınların sorunlarını politik çabamızın en önünde tutacağım. Toplumdaki önemli rollerine rağmen Erdoğan’ın ev hanımlarını ve tek gelirli haneleri artık hafife aldığı çok açıktır.  Onların çığlığını Saray’dan duymak zordur tabii ki bugün ev hanımı görmezden gelinse de pek çok iş yapıyor.  Ekonomi bozulduktan sonra hanenin geçim planlamasını tümüyle ev hanımları yapar oldu. İçinde bulunduğumuz tabloda eşinin kazandığı parayla bu korkunç pahalılıkla nasıl mücadele edeceğini bilmiyor ev hanımı.

Yemek pişirilecek, temizlik yapılacak, çocuk bakılacak, hastalara ve yaşlılara destek verilecek.  Tek gelirli haneler çok ama çok zordalar. Hayat pahalılığı bu haneleri ezip geçiyor. Aileler gıda güvensizliğiyle de mücadele edecek 2022’de. Bu ailelerin küçük çocukları bile politize oldular. Siz de görüyorsunuz videoları. 9-10-11 yaşındaki çocuklar ailelerinin her gün katlandığı zorlukların son derece farkında. Çizgi filmleri konuşması gereken çocuklar, Erdoğan’ın aymazlığını konuşuyorlar.

Bu yaşlarda böylesine önemli bir aile meselesiyle bu kadar ilgilenmek o çocukların asla unutamayacağı bir psikoloji olacak.  Enflasyon korkunç durumda. Yarın enflasyon rakamları açıklanacak. Göreceksiniz en makyajlı hali bile korkunç olacak. Malum TÜİK adeta makyaj yapa yapa kuaföre döndü. Ama o bile bir yere kadar oynayabiliyor rakamlarla.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU