Baş: Satacaksan ASELSAN'ı değil sarayı sat

"Düşünsenize ilanda 'Bin 100 odalı, dinozor manzaralı' yazıyor"

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İzmir il kongresinde partililere hitap eden BTP lideri Hüseyin Baş, Türkiye'nin sıcak gündemi olan ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Tilki vaaza başladıysa gözünüz tavuklarda olsun"

İktidar kanadının fahiş zamlara gelen tepkileri dizginlemek için Kuran ayetleri kullanmaya başladığını beliren Baş, "Tilki vaaza başladıysa gözünüz tavuklarda olsun. Bizi ayetlerle dizginlemeye ve suskunluğa davet ediyorlar çünkü ekonomi berbat bir halde. Son zamanlarda sosyal medyada sıkça rastlar oldum, sütün fiyatı 16 lira. Bundan 7-8 ay önce 4 -5 lira olan süt 16 lira olmuş" dedi.

"Bu ekonomiyi övmek millete ihanettir"

"İhracatı artıracak Çin modeli" söylemlerine de cevap veren Hüseyin Baş, "Bütün dünyaya biz mal satacağız diyorlar. Niye senden alacak? Çünkü ben ucuz olacağım. İddia, hedef bu Nasıl ucuz olacaksın. Demirin parası belli, altının parası belli, her şeyin parası belli, petrolün fiyatı belli, doğalgazın fiyatı belli... Hiçbir değişkenlik yok. Nerede değişkenlik var? İşçilikte var. O zaman ben ucuz olacaksam nasıl ucuz olacağım? İşçimle ucuz olacağım. Yani adam sana 'seni 3 kuruşa çalıştıracağım' diyor. Bazıları da ekonomik kurtuluş savaşı adı altında buna yeni bir model diyor. Buna model demek tam bir cehalettir. Buna model diyerek sizi ikna etmeye çalışıyor. Özellikle son bir yıldır yaşanan ekonomiyi övmek ve sahiplenmek benim gözümde bu vatana ihanettir, bu millete ihanettir" diye konuştu.

"Bu sizi fakirleştirmek için bilinçli olarak yapılan bir şeydir"

Son dönemde faizin yüzde 19'dan yüzde 15'e düşürüldüğünü belirten Hüseyin Baş şunları söyledi:

 Yaptığı gürültü sanırsın eksi 15'e düşürecekler. Öyle bir başladılar ki... ‘Faiz haram, ekonomiyi mahvetti, enflasyonun sebebi…' Dedim ki herhalde eksilere kadar gideceğiz. Düşürdün düşürdün yüzde 15. Sen bir sabah kalkıp yüzde 19 olan faiz için 'bu sabahtan itibaren yüzde 9' deseydin dolar 10 lira 20 kuruşu geçmezdi. Sen öyle bir psikoloji oluşturdun ki, yatırımcıyı vatandaşı öyle bir ürküttün ki doları 14 liraya çıkardın. Bakın bu, bilinçsizlikten, bilgisizlikten yapılan bir şey değil. Bu sizi fakirleştirmek için bilinçli olarak yapılan bir şeydir

"İktidar partisine körü körüne bağlanmış kardeşlerimize söylüyorum"

Konuşmasında Aksaray'daki Mercedes fabrikasında çalışan işçilerin aldığı ücretle Almanya'daki Mercedes fabrikasında çalışan işçilerin ücretini de kıyaslayan Hüseyin Baş, "Alman TL hesabıyla 60-70 bin lira para alıyor aynı iş karşılığı, ama benim Türk vatandaşım 5 bin lira alıyor. Böyle saçmalık olabilir mi? Ben bunları iktidar partisine körü körüne bağlanmış kardeşlerimize söylüyorum. Artık uyanma, kendimize gelme vakti. Emeğimiz çalındı, geleceğimiz çalındı, hayallerimiz çalındı hiçbir şey düşünemez olduk. Bu milletin çalışmakla bir sorunu yok, Alman'dan daha fazla çalışıyor. Vatanına bağlılık mı? Dünyada şuanda milliyetçiliğin en yüksek seviyede yaşandığı ülke Türkiye. Her şey bu ülkede ama iş senin emeğinin karşılığına geldiği zaman sen para etmezsin. İşte buna hiçbirimizin müsaade etmesi mümkün değildir" dedi.

"Satacaksan saraydan ve Baykar'dan başla"

BTP lideri Hüseyin Baş, ASELSAN'ın BAE'ye satılacağına dair çıkan haber için de şöyle konuştu:

Bir işadamı varlığını ancak batınca satar. Bir iş adamı varlığını satışa gayrimenkulünden başlar, şirketini satmaz. O yüzde illa bir şey satacağım diyorsan o oturduğun sarayı sat. Zaten bu Araplar da saraya bayılır. Düşünsenize ilanda 'Bin 100 odalı, dinozor manzaralı' yazıyor. Satıyorsan sat itirazımız yok. Gelir onu da alırız. Siz verin bana yetkiyi ben onu da bırakmam onlara. Ama sen bugün illa bir şey satacaksan o sarayı satacaksın evvela. Yetmedi, para çıkışmadı bir şey daha satacaksın, önce ASELSAN değil önce Baykar'ı satacaksın. Önce Baykar'ı sat, bırak ASELSAN'ı. Yıllardan beri bütün birikimlerimizi yabancıya peşkeş çektiler. Bu ülkenin varlıklarını elin adamına peşkeş çekmeye bir Türk evladı müsaade edemez. Böyle bir şey olamaz. Orası benim servetim, geleceğim... Bu sadece ASELSAN mı? Bu ülkenin hangi kurumu kuruluşu varsa benimdir. Hiç kimse bunu hiç kimseye peşkeş çekemez

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU