Paşinyan: Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz ama koridor açılması konusunu müzakere etmeyeceğiz

Paşinyan açıklamasında, "Kendilerini 'tek millet, iki devlet' ilan eden Azerbaycan ve Türkiye'ye sormak istiyorum Ermenistan'ı yok etmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz?" dedi

Fotoğraf: AA

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinden geçerek Azerbaycan'ı Nahçıvan ve Türkiye'ye bağlayacak bir koridor açılmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Paşinyan, "Türkiye'yle ilişkileri düzeltmek istiyoruz ancak koridor açılması konusunu müzakere etmek istemiyoruz, (Güney Kafkasya'da) ulaşım yollarının açılması konusunu müzakere etmek istiyoruz" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ortak açıklamasında koridorla ilgili tek bir cümle dahi bulunmadığını, ulaşım yollarından bahsedildiğini ve bu nedenle koridor meselesine anlam veremediğini kaydeden Paşinyan şu ifadeleri kullandı: 

Kendilerini 'tek millet, iki devlet' ilan eden Azerbaycan ve Türkiye'ye sormak istiyorum: Ermenistan'ı yok etmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Ermeni soykırımını devam ettirmek ve yapmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Eğer evetse, bize direnmekten başka bir seçenek kalmıyor. Eğer hayırsa, o zaman haklısınız, bu bölgede barışı tesis etmek için tarihi bir fırsat var. Bu soruya açıklamalarla değil eylemlerle cevap vermeliler.

Paşinyan, Ermenistan'ın Türk dünyası içine sıkıştığını ve Türk dünyasının bir kısmının da Ermenistan'ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden partneri olduğunu ekledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU