En pahalısını Türkler alıyor: Yüksek donanımlı BMW satışlarında Türkiye birinci sırada

Kur artışı ve yüksek ÖTV nedeniyle birçok modelin fiyatı son iki yılda yüzde 400'e yakın artmasına rağmen lüks araçlara olan talep düşmüyor

Fotoğaf: Borusan 

Türkiye'de kur artışı ve yüksek vergiler nedeniyle otomobil sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Artık orta sınıf bir vatandaş için sıfır otomobil almak çok daha zor. Talep daha düşük segmentli araçlara kayarken, birçok tüketici de ikinci ele yöneliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lüks segmentte ise durum biraz farklı. Vergi dilimine bağlı olarak lüks araçlarda son iki yıldaki fiyat artışı birçok modelde yüzde 400'e yakın arttı. Buna rağmen alım gücü yüksek kesim, fiyat artışına aldırmıyor ve lüksten vazgeçmek istemiyor. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, özellikle Türkiye'deki BMW müşterilerinin en donanımlı araçları tercih ettiğini söyledi.

BMW'nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi Yeni BMW iX ve BMW'nin ilk tamamen elektrikli SAV modeli iX3'in lansmanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hakan Tiftik, müşteriler bu araçlarda da en yüksek donanımlı versiyonların tercih edildiğini söyledi. Tiftik, "Müşterilerimiz fiyat artışına rağmen en donanımlı araçları istiyor. Donanımı düşük araç yerine daha donanımlı araç getiriyoruz. BMW'nin özelliğini ortaya çıkaracak farklılığını ortaya koyacak araçlar getiriyoruz. Tüm modellerimiz için aynı durum geçerli. Bizim stratejimiz de bunun üzerine kurulu. Yüksek donanımlı BMW satışlarında Türkiye, 44 ülke arasında birinci" dedi.

BMW iX'in fiyatı bir ayda yüzde 19 arttı, 1,9 milyon TL'yi aştı

Doguştan elektrikli BMW iX, kasım ayı itibarıyla Türkiye'ye xDrive40 versiyonuyla Borusan Otomotiv'in yetkili satıcılarında yerini aldı. Yeni BMW iX, 1.6 milyon TL'den başlayan liste fiyatıyla ekim ayında Türkiye'de online olarak siparişe açılmıştı. Kur atışına paralel modelin liste fiyatı da hemen güncelleniyor. Lansmanda 1.8 milyon TL olarak açıklanan fiyat, dün itibarıyla 1.9 milyon TL'ye ulaştı. Hakan Tiftik, yeni modelin yoğun ilgi gördüğünü belirterek, 100 bin kaparo veren 185 kişinin ön sipariş verdiğini, yıl sonuna kadar 300 adet iX satışı hedefl ediklerini söyledi.

Biriken talep 2022'de satışları hızlandıracak

Biriken talebin gelecek yıl satışları hızlandıracağına dikkat çeken Tiftik, "Bu yıl çip krizi ve tedarik sıkıntıları olmasaydı yıl toplamında 700-720 bin adetlik binek otomobil satışı olabilirdi. 2022 yılında ise eğer çip krizi beklenmedik bir şekilde büyümezse biriken talebin devreye girmesine bağlı olarak satışların artacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl binek otomobil satışları 750 bin adede ulaşabilir. Filo kiralama şirketleri de kriz yüzünden çok araç boşalttı. Toplam araç parkı 350 binlerden 240 bin adetlere düştü. Biriken taleple pazar en az 600 bin adetlere ulaşır" dedi.

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU