Evsiz "Deli Basya"nın cenazesine binlerce kişi katıldı

Bölge sakinleri Basava'yı, sadaka olarak sadece bir Hint rupisi kabul edip fazla parayı iade etme huyuyla hatırlıyor

Birçok kuruluş, kent sakini ve esnaf, Basava'nın cenaze törenini düzenlemek için kaynaklarını birleştirip para topladı (Ekran görüntüsü/Twitter/Suraj_Suresh16)

Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletindeki bir kasabada binlerce kişi, bir kazada yaralanarak hayatını kaybeden evsiz adamı uğurlamak için sokaklara döküldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hoovina Hadagali kasabasının sakinleri pazar günü samimi bir jestte bulundu ve "huchcha Basya" (deli Basya) olarak da tanınan dilenci Basava'yla aralarındaki bağı ona pankartların, müziğin ve çiçeklerin olduğu büyük bir cenaze töreni düzenleyerek onurlandırdı.

Birçok kuruluş, kasaba sakini ve esnaf, Basava'nın cenaze törenini düzenlemek için kaynaklarını birleştirip para topladı. Basava'nın son yolculuğuna yaklaşık 3 bin ila 4 bin kişinin katıldığına inanılıyor.
 


The New Indian Express'e göre pek çok kasaba sakini, psikososyal engelleri olan Basava'yı çok genç yaştan beri kasabadaki otobüs terminalinde otururken sadaka olarak sadece 1 Hint Rupisi (yaklaşık 15 kuruş) alma alışkanlığıyla hatırlıyor.

Kasaba sakinleri, biri ona bundan fazlasını vermek istediği zaman Basava'nın fazla parayı geri vermekte ısrar ettiğini söyledi. Birçok kişi ona daha fazla para vermeyi defalarca denemiş olsa da her zaman direndiği söyleniyor.

Kasaba sakinlerinden Shrinivas Reddy, insanlar ona para vermek için uğradığında Basava'nın onlara iki ön dişinin yerindeki boşluğu göstererek kocaman gülümsediğini söyledi. Reddy "Kimseyi hiçbir zaman rahatsız etmedi ve ölene kadar kasabanın sıradan bir üyesiydi" dedi.

Ailesini ya da aslen nereli olduğunu kimse bilmiyordu.

Basava herkese saygıyla "appa ji" (baba) diye hitap ediyordu.
 


Kasaba sakinleri Basava'nın otobüs terminalindeki bir kulübede yaşadığını ve nihayetinde bu yerin onunla özdeşleştiğini söylüyor. Hatta bir defasında kasaba sakinleri Basava'yı otobüs terminalinde bulamayınca tüm kasabada panik yaşanmış ve o bulunana kadar bitirilmeyen bir arama çalışması başlamıştı.

Reddy, yetkililer dilencileri uzaklaştırmak ve onları rehabilite etmek için kasabayı dolaşacağı zaman, yerel halkın polis ve diğer teşkilatların Basava'yı rahatsız etmesini engellediğini söyledi.

Geçen hafta Basava hareket halindeki bir otobüsün çarpması sonucu ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Aldığı yaralara üç gün sonra yenik düştü ve 14 Kasım'da cenazesi düzenlendi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/asia/india

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU