Kedisini küvette zorla yüzdürdüğü için tutuklandı

59 yaşındaki Masatoşi Hosono, hayvan hakları savunucularından tepki toplamıştı

Bazı uzmanlar tüyleri ıslanınca ağırlaştığı için kedilerin suyu sevmediğini düşünüyor (Pixabay)

Japonya'da bir kişi, kedisini küvette zorla yüzdürmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklandı.

Toride bölgesinde yaşayan Masatoşi Hosono, kedisini küvette yüzdürmeye çalışırken kaydettiği videoyu sosyal medyada paylaşınca başı derde girdi.

Haziran 2020'de yayımlanan videoda sosyal medya kullanıcıları ve hayvan hakları savunucuları, 59 yaşındaki Hosono'nun kediyi patileri zemine değmeyecek kadar derin bir suyun içine sokarak yüzmeye zorladığını öne sürdü.

Görüntülerde kedinin çırpınarak kafasını suyun üzerinde tutmaya çalıştığı bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şikayetler üzerine harekete geçen polisin geçen sene başlattığı soruşturma sonuçlandı. Ekipler, Hosono'yu hayvana eziyet ettiği gerekçesiyle 20 Ekim'de tutuklandı.

Polisin açıklamasına göre Hosono, kedisini yüzdürmeye çalıştığını kabul etse de bu sırada hayvana eziyet etmediğini ve kedinin can güvenliğini gözettiğini savundu.

Öte yandan ekipler, uzman görüşü almak için videoyu bir veteriner hekime ve birkaç yetkiliye daha gösterdi.

Uzmanlar, kedinin akciğerlerine kaçan suyun hayvanda hastalığa yol açabileceğini ve kedilerin genel olarak suyu sevmediğini söyleyerek Hosono'nun davranışının hayvana eziyet olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca olay sırasında Nagoya bölgesinde yaşayan Masatoshi Hosono’nun daha sonra Toride bölgesine taşınması da polis tarafından bir kaçış emaresi olarak değerlendirildi.

Hosono hakkında herhangi bir hukuki işlem uygulanıp uygulanmayacağına dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.Independent Türkçe, Mainichi, Kyodo News

Derleyen: Yasin Sofuoğlu 

DAHA FAZLA HABER OKU